الکساندر وچیچ نامزد پیشتاز در انتخابات صربستان

الکساندر وچیچ نامزد پیشتاز در انتخابات صربستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با نزدیک شدن به زمان برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری صربستان (دوم آوریل) کاندیداهای شرکت تا پایان روز جمعه فرصت دارند تا به کمپین های انتخاباتی خود ادامه…

آگهی

با نزدیک شدن به زمان برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری صربستان (دوم آوریل) کاندیداهای شرکت تا پایان روز جمعه فرصت دارند تا به کمپین های انتخاباتی خود ادامه دهند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که در میان ۱۱ کاندیدای اصلی این انتخابات، الکساندر وچیچ، نخست وزیر و نامزد حزب راست میانه پیشتاز است.
وچیچ خواهان حفظ رابطه نزدیک خود با روسیه است. او که از سال ۲۰۱۴ میلادی نخست وزیر صربستان است همزمان اعلام کرده که می خواهد صربستان را به سمت عضویت در اتحادیه اروپا سوق دهد.

ساشا یانکوویچ، دیگر کاندیدای مستقل این انتخابات است که از سوی احزاب چپ میانه و دموکراتها حمایت می شود. او هوادار رابطه نزدیک اقتصادی با روسیه و نیز عضویت صربستان در ناتو و اتحادیه اروپا است.

ووک یرمیچ، ۴۱ ساله کاندیدای لیبرال طرفدار است که در فاصله سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود.

ووجیسلاو ششلی نیز که بنیان گذار و رئیس حزب رادیکال صربستان و نیز معاون سابق نخست وزیر این کشور بوده از دیگر نامزدهای حاضر در این انتخابات است. او از مخالفان پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا و ناتو است.

ریاست جمهوری یک مقام تشریفاتی در صربستان محسوب می شود. بر اساس قانون اساسی این کشور هر فرد می تواند برای دو دوره پنج ساله رئیس جمهور باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد

توهین و تحقیر و بستن به تخت؛ وحشت زایمان در صربستان

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد