تنش لفظی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه عرب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تنش لفظی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه عرب

یک روز پس از انتشار بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در اردن، ایران اتهامات این نهاد منطقه‌ای علیه خود را بی‌پایه و اساس خواند.

بیانیه پایانی نشست اردن، جمهوری اسلامی ایران را به مداخله‌گری در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کردد. در این نشست همچنین عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن با انتقاد شدید از سیاست‌های تهران گفت: «یک کشور غیرعرب شیعه در صدد نابودی هویت عربی است.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۳۰ مارس/۱۰ اردیبهشت در واکنش به این بیانه گفت: « جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد و همواره به حُسن همجواری، احترام به حق حاکمیت دولت ها و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور ها به عنوان اصول و قواعد مسلّم و منطبق با قانون اساسی کشور و تمامی موازین بین المللی پایبند است.» وی از کشورهای عرب خواست تا در «تشخیص دوست از دشمن به عمد یا به سهو دچار خطا» نشوند.

آقای قاسمی همچنین در مورد ادعای کشورهای عرب درباره مالکیت امارات بر جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی گفت: «این جزایر، ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد».


روابط ایران و اتحادیه عرب در سال‌های گذشته، در پی تیره شدن مناسبات تهران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، رو به وخامت گذاشت. اکثر کشورهای عرب، با سیاست‌های جمهوری اسلامی در عراق و لبنان، حمایت از دولت سوریه و پشتیبانی از شورشیان در یمن مخالفند.

اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۲ و پس از بالاگرفتن جنگ داخلی در سوریه، عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورد. سوریه، عراق، لبنان و الجزایر تقریبا تنها کشورهای نزدیک به ایران در این نهاد فراملی عربی به شمار می‌روند.