Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض دانشگاه «اروپای مرکزی» به لایحه دولت مجارستان

اعتراض دانشگاه «اروپای مرکزی» به لایحه دولت مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشگاه «اروپای مرکزی» در بوداپست پایتخت مجارستان به لایحه دولت این کشور درباره دانشگاه های خارجی اعتراض کرده و ضوابط جدید را محدودیت علیه نظام آموزشی آزاد می…

آگهی

دانشگاه «اروپای مرکزی» در بوداپست پایتخت مجارستان به لایحه دولت این کشور درباره دانشگاه های خارجی اعتراض کرده و ضوابط جدید را محدودیت علیه نظام آموزشی آزاد می داند. دولت مجارستان در پاسخ به اعتراض های صورت گرفته اعلام کرده است که از پیگیری این لایحه عقب نمی نشیند.

در صورتی که لایحه دولت مجارستان در پارلمان تصویب شود، این دانشگاه خارجی تنها در صورتی می تواند به فعالیت ادامه دهد که توافقی بین دولت این کشور و ایالات متحده آمریکا امضا شود و دانشگاه اروپای مرکزی سال آینده میلادی در آمریکا نیز شعبه ای تاسیس کند.

یکی از دانشجویان این دانشگاه می گوید: «به نظرم دانشجویان باید نگران باشند و من نیز درباره وضعیت بسیار نگران هستم. این نگرانی ام فقط درباره دانشگاه نیست بلکه به طور کلی درباره این حرکت علیه جامعه آزاد مجارستان نگران هستم.»

دانشگاه اروپای مرکزی توسط جورج سوروس، سرمایه دار آمریکایی بنیان گذاشته شده و ۲۵ سال است که در پایتخت مجارستان دانشجو می پذیرد. رئیس دانشگاه اروپای مرکزی می گوید: «شما نمی توانید یک دانشگاه آزاد را هیج جایی در اروپا اداره کنید مگر اینکه آزادی تدریس، آزادی استخدام و آزادی انتخاب دانشجو وجود داشته باشد. این لایحه محدودیت های دولتی بر تمامی این جنبه ها اعمال می کند.»

از سویی دیگر یانوش لازار، وزیر دفتر نخست وزیری لهستان در دفاع از تصمیم دولت در نشستی با خبرنگاران گفت: «هر چیز دیگری فقط تشنج ایجاد می کند و علاوه بر این گاهی تشنج سیاسی در نظرات ما نیز وجود دارد. دانشگاه های خارجی نمی توانند دانشجویان را گمراه کنند و از وضعشان سوءاستفاده کنند. اگر در مجارستان کار می کنند باید بر اساس قانون مجارستان فعال باشند.»

دانشگاه اروپای مرکزی رتبه ۴۲ را در سطح جهانی در رشته های علوم سیاسی و مطالعات بین المللی دارد. این دانشگاه که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد بر رشته های علوم انسانی تمرکز دارد.

به گزارش خبرنگار یورونیوز «همبستگی با این دانشگاه تقریبا بلافاصله در اینترنت و در شبکه های اجتماعی مختلف آغاز شد و برخی نیز تصمیم گرفتند تا تجمعی را روز شنبه در برابر این ساختمان برپا کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد