رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار اعمال محدودیت بر ایران‌ایر و ماهان‌ایر شد

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار اعمال محدودیت بر ایران‌ایر و ماهان‌ایر شد
نگارش از Euronews

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوریخواه با انتقاد شدید از توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی، خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های حامی تروریسم آمریکا و اعمال محدودیت بر خطوط هواپیمایی ایرانی ازجمله ایران‌ایر و ماهان‌ایر شد.

به گزارش وبسایت رئیس مجلس نمایندگان، آقای رایان که روز دوشنبه ۲۷ مارس در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) سخنرانی می‌کرد با انتقاد از توافق هسته‌ای ایران گفت: «موضع من در قبال توافقی که رییس جمهوری اوباما با ایران انجام داد، برای همه روشن است اما اگر می‌خواهیم در آینده بهتر عمل کنیم،‌ نباید اشتباه‌های گذشته را فراموش کنیم.» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا توافق ایران و گروه ۵+۱ را «فاجعه» خواند و افزود: «با رفع تحریم‌های هسته‌ای، میلیاردها دلار برای آن‌‌ها فراهم کردیم. بیش از یک میلیارد دلار پول نقد به ایران دادیم و درهای بازار جهانی را به روی تهران گشودیم. اما ایران بر حمایت خود از تروریسم افزود، نقض حقوق بشر را بیشتر کرد و برنامه موشک‌های بالستیک خود را توسعه داد.» آقای رایان همچنین جمهوری اسلامی ایران را به «داشتن نیم نگاهی به تسلیحات هسته‌ای متهم کرد.»


وی با وجود آن‌که خواستار تشدید نظارت بر اجرای تعهدات توافق هسته‌ای از سوی ایران شد،‌ گفت: «مشکل مرگبار این توافق این است که حتی اگر ایران کاملا همکاری کند، [برجام] راهی صبورانه (آهسته و پیوسته) را برای دستیابی آن‌ها به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای می‌گشاید.»

با وجود آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در زمان کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای را بدترین معامله آمریکا خوانده و تهدید کرده بود در صورت به قدرت رسیدن، آن را پاره خواهد کرد، مقام‌های کاخ سفید اخیرا از ضرورت نظارت سفت و سخت بر برجام سخن می‌گویند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنرانی خود همچنین خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شد و با تروریستی خواندن سپاه پاسداران گفت: «برای مقابله با این تهدیدها، باید از تمام ابزارهای قدرت آمریکا استفاده کنیم. باید با متحدانمان و به‌ویژه اسرائیل، هرکجا در برابر این تهاجمات بایستیم. باید تحریم‌ها علیه ارتش تروریستی ایران، سپاه پاسداران را گسترش دهیم و آن را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار دهیم.» وی افزود «باید گام‌هایی برای توقف انتقال سلاح و جنگجویان از سوی خطوط هوایی ایرانی نظیر ایران‌ایر و ماهان‌ایر به تروریست‌ها در سراسر خاورمیانه برداریم.»

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، جنگ لفظی میان تهران و واشنگتن بالا گرفته است. پس از تحریم ۳۰ شخصیت حقوقی و حقیقی جدید از سوی آمریکا به دلیل رابطه با ایران، تهران روز یکشنبه ششم فروردین، در اقدامی کم سابقه ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرد.

مطالب مرتبط