آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی بلغارستان

آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی بلغارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم بلغارستان برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

آگهی

مردم بلغارستان برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

بویکو بوریسوف، رهبر حزب راست میانه در این نتخابات می گوید: «در صورتی که بلغارستان به ما رای دهد باید تشکیل دولت دهیم، ما این شانس را خواهیم داشت که درباره ترکیه طی روزهای آتی بیشتر گفت و گو کنیم. کارهای زیادی باید توسط ترکیه و اروپا برای برقراری امنیت و صلح صورت بگیرد. اقدامات کنونی برای بلغارستان بسیار مخرب هستند.»

بوریسوف ۵۷ ساله پس از سومین دور انتخابات پارلمانی بلغارستان و پیروزی رئیس جمهوری کنونی این کشور از سمت خود به عنوان نخست وزیر استعفا کرد.

نظرسنجی ها حاکی از آنست که حزب راست میانه به رهبری بوریسوف با درصدی بسیار کم در جایگاه بالاتری نسبت به حزب سوسیالیست قرار دارد.

کورنلیا نینووا، رهبر حزب سوسیالیست گفت: «من برای تغییر، ایجاد امنیت در مرزهایمان و برای مردم و عدالت رای دادم. برای اینکه تمام کودکان در کشور بتوانند آموزش ببینند و همگی به امکانات پزشکی و بهداشتی و آموزشی دسترسی داشته باشند. برای اینکه هیچ فشاری بر کسب و کارهای کوچک و سطح میانه نباشد و امکان اشتغال برای مردم طی سالهای آینده بیشتر شود.»

برپایی این انتخابات طی روزهای گذشته اعتراض هایی را درنواحی مرزی این کشور با ترکیه در پی داشت. طی روزهای گذشته تعدادی از ملی گرایان اهل بلغارستان با حضور در گذرگاه مرزی بین ترکیه و بلغارستان، مانع ورود اتباع ترک تبار این کشور به بلغارستان شده و اعلام کردند که به آنها برای حضور در انتخابات اجازه ورود نخواهند داد.

حدود ۱۰ درصد از بیش از ۷ میلیون بلغار دارای اصلیت ترک و یا مسلمان هستند. بیش از ۳۰۰ هزار نفر از آنها ساکن ترکیه هستند اما همچنان گذرنامه بلغارستان دارند. ممنوعیت ورود این افراد توسط ملی گرایان می تواند مانع مشارکت بیش از ۵۰ هزار واجد شرایط در انتخابات شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز انتخابات پارلمانی در بلغارستان؛ رقابت تنگاتنگ محافظه کاران و سوسیالیست ها

بلغارستان آماده برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است