پایتخت ایتالیا آماده برگزاری مراسم شصتمین سالگرد پیمان رم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایتخت ایتالیا آماده برگزاری مراسم شصتمین سالگرد پیمان رم

اروپا شصتمین سالگرد پیمان رم را که به پایه گذاری اتحادیه اروپا انجامید جشن می گیرد. پایتخت ایتالیا روز شنبه میزبان روسا و مقامات ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است تا با شعار وحدت و آینده مشترک اراده واحدشان را در برابر برکسیت نشان دهند.

مونیکا فراسونی رئیس مشترک فراکسیون حزب سبزهای اروپا می گوید: «نباید گفت که در این ۶۰ سال همه عاشق اروپا بوده اند. این چنین نیست اما کم کم اتحادیه اروپا به یک واقعیت غیر قابل انکار تبدیل شده است. اما وقتی این واقعیت بخوبی کار نمی کند، نباید منتظر شد که مردم خود پیوندشان را با آن برقرار کنند. به نظر من همانطور که ۶۰ سال پیش باید یک اقدام پیروزمندانه انجام می دادیم، امروز هم باید آنرا البته بر اساس اصول بنیادی دوباره تکرار کنیم. بدیهی است که نه همانند ۶۰ سال پیش، بلکه بر اساس واقعیت های آشکار و ملموسی همانند توسعه اقتصادی پایدار، که می تواند واقعا امید بخش باشد.»

اقدامات امنیتی استثنایی برای برگزاری این مراسم در رم تدارک دیده شده است. این مراسم در حالی برگزار خواهد شد که معاهده رم نیز از اختلافات کشورهای عضو اتحادیه برکنار نیست. یونان در ارتباط با فصل اجتماعی این پیمان و لهستان درباره چند سرعتی بودن پیشرفت اروپا، خواستار ویرایش این سند به نفع خود هستند.