Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش میان دولت لهستان و اتحادیه اروپا در آستانه شصتمین سالگرد پیمان رم

تنش میان دولت لهستان و اتحادیه اروپا در آستانه شصتمین سالگرد پیمان رم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هویت و وحدت اتحادیه اروپا در آستانه جشن شصتمین سالگرد «پیمان رم» دستخوش بحران شده است.

آگهی

هویت و وحدت اتحادیه اروپا در آستانه جشن شصتمین سالگرد «پیمان رم» دستخوش بحران شده است. این پیمان که شصت سال پیش با شش کشور آغاز شد، به تشکیل اتحادیه اروپا با عضویت ۲۸ کشور انجامید اما پس از برکسیت یکی از اعضا برای ترک این اتحادیه آماده می شود. و همین موضوع باعث ایجاد شک و تردید در میان مردم و سیاستمداران برخی دیگر از کشورهای عضو از جمله لهستان شده است.

بئاتا شدوو، نخست وزیر لهستان روز جمعه در اینباره گفت: «اتحادیه اروپای امروز به لطف کشورهای مستقل می تواند یک کل واحد جداناپذیر و قوی باشد. ایجاد اختلافات ساختگی با مطرح کردن اروپای چند سرعتی نتیجه مورد نظر را نخواهد داشت و می تواند بجای تعمیق منجر به شکستن همکاریها شود.»

لهستان خود روی یخ نازک جدایی قدم بر می دارد. تنها عضو اتحادیه که به انتخاب مجدد دونالد توسک بعنوان رئیس شورای اروپا رای منفی داد و بجای تبریک شصتمین سالگرد پیمان رم، بر طبل مخالفت کوبید.

بنظر می آید در حالی که اتحادیه اروپا در پی یافتن راه حل خروج برای بحرانهای پس از برکسیت است، ورشو قصد دارد محکم در مقابل ایده دو سرعتی و یا چند سرعتی شدن در اتحادیه اروپا بایستد.

این کشور بدلیل موقعیت اقتصادی که اتحادیه اروپا برای آن فراهم کرد با سرعت زیاد به سوی رشد اقتصادی و ثروت رفت.

بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ لهستان توانست ۸۱.۵ میلیارد یورو سود کسب کند. همچنین پیشبینی می شود که بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ بتواند ۸۲.۵ میلیارد یورو بدست آورد.

تولید ناخالص داخلی لهستان بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ دو برابر شده و از ۲۳۴.۵ میلیارد یورو به ۴۸۶.۶ میلیارد یورو رسیده است. نرخ بیکاری در این کشور کمتر از ده درصد و رشد اقتصادی آن ۳.۵ درصد است.

بسیاری از مردم لهستان از تسلط عوامگرایی (پوپولیسم)، استبداد دولتی بر کشور و محدودیت رسانه ها بیم دارند. اما ترس از چند سرعتی شدن اروپا نیز برای آنها واقعی و نزدیک است.

رئیس موسسه امور مردم لهستان می گوید: «خطر امنیتی و ژئوپولیتیک در آینده به وجود آمدن منطقه خاکستری میان آنچه آنها “اروپای واقعی” می نامند و “امپراطوری روسیه” است. و ما خود را در وضعیتی خواهیم یافت که در طول ۲۵ سال گذشته پس از سقوط کمونیسم از آن فرار می کردیم.»

مخالفت لهستان با انتخاب دونالد توسک با رای ۲۷ نماینده کشورهای عضو به شکست انجامید اما این پایان شک و شبهه دولت این کشور نسبت به اتحادیه اروپا نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ خطاب به رهبران اروپا: امید را در قلب نهادهایتان قرار دهید

اخبار از بروکسل؛ تشدید تدابیر امنیتی در رم پس از حمله لندن

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت