سرگردانی نزدیک به نیمی از رای دهندگان فرانسوی یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری

سرگردانی نزدیک به نیمی از رای دهندگان فرانسوی یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نزدیک به نیمی از رای دهندگان (۴۳ درصد) هنوز مطمئن نیستند کدامیک از نامزدها را انتخاب می کنند.

آگهی

یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نزدیک به نیمی از رای دهندگان (۴۳ درصد) هنوز مطمئن نیستند کدامیک از نامزدها را انتخاب می کنند. در نظرسنجی پیشین که نتیجه آن پنج روز پیش منتشر شد این نسبت ۵۳ درصد بود.

اودوکسا، برگزار کننده دو نظرسنجی اخیر، این میزان از سردرگمی در میان رای دهندگان را بی سابقه ارزیابی کرده است.

آخرین نظرسنجی ها از رقابت شانه به شانه مارین لوپن، نامزد راستگرای افراطی جبهه ملی با امانوئل ماکرون، نامزد جناح مستقل حکایت دارد. بر این اساس و تا اینجای کار هر یک تقریبا ۲۵ درصد آراء را از آن خود خواهند کرد و در دور دوم انتخابات برای راه یابی به الیزه رو در روی یکدیگر قرار خواهند گرفت. پیش بینی می شود که در دور دوم ماکرون با کسب ۶۳ درصد آراء بخت بیشتری برای پیروزی خواهد داشت.

برونو کوتر، تحلیلگر سیاسی از موسسه عالی مطالعات علوم سیاسی پاریس در این باره به رویترز گفت: «اگر قرار بود همین فردا انتخابات برگزار شود احتمالا به دور دوم و رقابت بین ماکرون و لو پن کشیده می شد. و این موضوع خیلی جالب می شد برای اینکه برای نخستین بار در دور دوم انتخابات با رقابیت بین دو نامزدی روبرو می شدیم که به هیچ یک از دو حزب بزرگ و اصلی فرانسه تعلق ندارند.»

در جناح راست تکلیف رای دهندگان کمی روشنتر است. از میان رای دهندگان احتمالی فرانسوا فیون، ۵۷ درصد و مارین لوپن، ۶۰ درصد از انتخابشان مطمئن هستند.

فرانسوا فیون، نامزد راستگرا که به شدت از رسوایی سیاسی و مالی ضربه خورده در نخستین دور انتخابات کمتر از ۲۰ درصد آراء را از آن خود خواهد کرد.

این سردرگمی در میان رای دهندگان احتمالی نامزدهای جناح چپ یعنی بنوا آمون (۶۰ درصد) و ژان لوک ملانشون (۵۶ درصد) چشمگیرتر است.

پیش بینی می شود که بنوا آمون، نامزد حزب سوسیالیست حدود ۱۲ درصد آراء را به دست آورد و نزدیک به ۱۳ درصد رای دهندگان فرانسوی هم به ژان لوک ملانشون رای خواهند داد.

با این همه تا روز انتخابات نتیجه قطعی نیست و باید دید آراء سرگردان اوضاع را چطور رقم خواهد زد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون و ملانشون پیشتازان اولین مناظره انتخاباتی فرانسه از نظر مردم

گردهمایی انتخاباتی بنوا آمون، نامزد سوسیالیست فرانسه در پاریس

۱۱ نامزد در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رقابت خواهند کرد