بریتانیا روز ۲۹ مارس رسما خروج خود از اتحادیۀ اروپا را اعلام می کند

بریتانیا روز ۲۹ مارس رسما خروج خود از اتحادیۀ اروپا را اعلام می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بریتانیا در جریان نشست وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا روز دوشنبه در بروکسل اعلام کرد روز ۲۹ مارس بطور رسمی مادۀ ۵۰ معاهدۀ لیسبون را فعال خواهد…

آگهی

بریتانیا در جریان نشست وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا روز دوشنبه در بروکسل اعلام کرد روز ۲۹ مارس بطور رسمی مادۀ ۵۰ معاهدۀ لیسبون را فعال خواهد کرد. با اعلام رسمی این موضوع به اتحادیۀ اروپا، مذاکرات برای ترک این اتحادیه آغاز خواهد شد.

این مذاکرات طبق اعلام دولت بریتانیا دو سال طول خواهد کشید، با ارسال رسمی نامۀ ترزا می، نخست وزیر بریتانیا مبنی بر فعال شدن مادۀ ۵۰ معاهدۀ لیسبون به اتحادیۀ اروپا در این روز آغاز می شود.

اتحادیۀ اروپا هنوز تاریخی را برای بررسی فعال شدن این ماده از سوی بریتانیا تعیین نکرده است اما گفته می شود بین چهار تا شش هفته پس از روز ۲۹ مارس این نشست در اتحادیۀ اروپا براری بررسی این موضوع برگزار خواهد شد.

میشل سپن، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در این باره می گوید : « زمان زیادی صرف شده و فکر می کنم که مقامات بریتانیا اینبار باید خودشان را آماده کنند. بالاخره ما وارد مرحلۀ مهمی از این موضوع شده ایم و امیدوارم این کار به شکل سازنده ای در هر دو طرف انجام بشود.»

این مذاکرات شامل روابط تجاری بریتانیا با اتحادیۀ اروپا، دسترسی به بازارهای آزاد و تعهدات این کشور از جمله پذیرش نیروی کار از دیگر کشورهای اروپایی و گردش آزاد شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا در این باره با تاکید بر اینکه بریتانیا اهداف خود در این مذاکرات را تعیین کرده است، می گوید : « توافق تجارت آزاد از جمله این اهداف است و باید بتوانیم در مورد مسائلی نظیر امنیت که بخش مهمی از فعالیت های ما را در می گیرد نیز همکاری کنیم. ما بدون وقفه بمنظور عملی شدن خواسته هایی که بریتانیایی برای آن رای داده اند، این مذاکرات را انجام خواهیم داد.»

با فعال شدن مادۀ پنجاه معاهدۀ لیسبون دربارۀ خروج از اتحادیۀ اروپا، بریتانیا امیدوار است که در اوایل سال ۲۰۱۹ به طور رسمی این اتحادیه را ترک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت موضوع اصلی بحث و تبادل نظرها در نشست یوروگروپ

سرنوشت جبل طارق با برکسیت چه خواهد شد؟

نتیجه مذاکرات برکسیت بر انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۹ سایه خواهد افکند؟