درپی توافق با دولت سوریه، مخالفان مسلح شهر حمص را ترک می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درپی توافق با دولت سوریه، مخالفان مسلح شهر حمص را ترک می کنند

پس از توافق صورت گرفته با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مخالفان مسلح و خانواده هایشان حمص، آخرین سنگر مقاومت را ترک می کنند.

اتوبوس ها در محله وائر حمص صف کشیده اند تا طی هفته های پیش رو بین ده تا پانزده هزار تن از مخالفان مسلح و غیرنظامیان را به دیگر شهرها از جمله جرابلس در شمال کشور انتقال دهند که در کنترل مخالفان تحت حمایت ترکیه است. نخستین گروه امروز شنبه عازم مقصدشان شدند.

دولت سوریه توافق اخیر را «مدلی قابل اجرا» توصیف کرده که پس از شش سال جنگ خونین، کشور را به صلح نزدیکتر می کند. حال آنکه مخالفان آن را شگردی می دانند که پس از تحمل شش سال محاصره و بمباران، موجب آوارگی اجباری آنها می شود.

در همین حال استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز شنبه در عربستان سعودی با ریاض حجاب، مذاکره کننده مخالفان سوری دیدار و گفت و گو کرد.

پس از مذاکرات سوم مارس در ژنو، استفان دی میستورا با میانجی گری بین طرف های درگیر در سوریه در تلاش است تا مذاکره کنندگان را بار دیگر در روز ۲۳ مارس گرد هم آورد.

شش سال جنگ داخلی در سوریه صدها هزار کشته و نزدیک به پنج میلیون آواره برجای گذاشته و ۱۳.۵ میلیون نفر را در این کشور در وضعیتی اضطراری و نیازمند به کمک های انسان دوستانه قرار داده است.