Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«استرس سمی» ارمغان شش سال جنگ در سوریه برای کودکان بینوا

«استرس سمی» ارمغان شش سال جنگ در سوریه برای کودکان بینوا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کودکان و نوجوانان جنگ زده سوری پس از پشت سر گذاشتن روزهای گلوله و خون هنوز هم رنگ خوشی را نمی بینند.

آگهی

کودکان و نوجوانان جنگ زده سوری پس از پشت سر گذاشتن روزهای گلوله و خون هنوز هم رنگ خوشی را نمی بینند. بسیاری از آنها برای فرار از کابوس وحشتانک جنگ و خشونت که دامن دست کم یکی از نزدیکانشان را گرفته به مواد مخدر پناه می برند و یا به فکر آن می افتند که زیستن در این دنیای تیره و تار را با مرگی خودخواسته پایان دهند.

سازمان نجات کودکان در گزارش خود به عواقب انسانی شش سال جنگ در سوریه پرداخته است. این مطالعه بین دسامبر سال ۲۰۱۶ تا فوریه سال ۲۰۱۷ انجام شده و ۴۵۸ کودک و بزرگسال ساکن هفت استان در سوریه را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش دفتر امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد، سلامت روانی یک چهارم کودکان سوری یعنی دو و نیم میلیون کودک در آستانه اختلال قرار دارد. نزدیک به پنج میلیون سوری از ابتدای این جنگ خانمان سوز در سال ۲۰۱۱ از کشور گریخته اند. سیزده و نیم میلیون نفری هم که در سوریه مانده اند نیازمند کمک هستند. نیمی از آنها کودک اند و مشکلات خاص خود را دارند.

کابوس، شب ادراری، خشم، افسردگی شدید و افکار مرتبط با خودکشی نشانه هایی است از خوره ای که به روح و روان این کودکان افتاده است. تجربه گلوله باران بی وقفه ارمغانش برای آنها هراس و وحشتی است بی پایان از بمبگذاری هایی که در برابر چشمانشان روی خواهد داد.

در مصاحبه های انجام شده بسیاری از کودکان گفته اند که از بازی کردن در محوطه وحشت دارند چرا که پیش تر شاهد مرگ یکی از دوستان یا خویشان خود بوده اند.

در گزارش مذکور شریف، کارشناس سوری حوزه سلامت روان گفته: «حدود پنج تا شش ماه پیش کودک ۱۲ ساله ای اقدام به خودکشی کرد. چنین اتفاقی پیش از آن حتی برای نوجوانان بزرگتر هم سابقه نداشته است.»

این کارشناس می افزاید: «پدر این کودک در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده جان باخت. اطرافیانش سعی کردند او را آرام کنند و به او گفتند که پدرش شهید شده و جایش بهشت است. از همین رو، کودک بینوا فکر می کند اگر بمیرد پدرش را خواهد دید. به همین دلیل خود را با یک روسری حلق آویز کرد.»

مارسیا بروفی، روانشناسی که با ۴۵۸ کودک و بزرگسال مصاحبه کرده می گوید: «تجربه دلهره، ترس و اضطراب دائم که با عنوان «استرس سمی» شناخته می شود می تواند مسايل جدی بلندمدتی را در پی داشته باشد. آنچه بین بسیاری از کودکان سوری روئیت شده و بیم آن می رود که تمام زندگی شان را تحت تاثیر قرار دهد.»

این روانشناس در گزارش اخیر می افزاید: «بدن های این کودکان بطور متداوم در وضعیت «مقابله یا گریز» قرار دارد و انباشت دائمی استرس سمی بدون تردید در بلند مدت پیامد هایی جدی به دنبال خواهد داشت و احتمالا سلامت این کودکان را با مسايل جدی روبرو خواهد کرد.»

این کودکان روز به روز بیشتر به خودشان آسیب می زنند. میزان استفاده از مواد مخدر و اقدام به خودکشی در میان آنها روزافزون گزارش شده است. و به گفته مارسیا بروفی اینها شیوه های رویارویی با واقعیت های غیرعادی و وضعیت های استرس زاست.

این روانشناس می گوید باید تابوی مفهوم «سلامت روانی» شکسته شود و درباره آن بیشتر حرف زد و سازمان های مسئول حمایت های مرتبط با سلامت روان را در وضعیت های بحرانی بیشتر در کانون توجه قرار دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید جنگ خیابانی در ووچانسک؛ آیا اوکراین به سمت شکست مقابل روسیه می‌رود؟

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد

دیده‌بان حقوق بشر: ارتش روسیه دستکم ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم‌شده را اعدام کرده است