Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«نشانه هایی حاکی از استفاده از سلاح های شیمیایی در موصل وجود دارد»

«نشانه هایی حاکی از استفاده از سلاح های شیمیایی در موصل وجود دارد»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با شدت گرفتن نبردها در موصل بویژه در بخش های شمالی و غربی این شهر، بر تعداد کسانیکه سعی می کنند از این شهر بگریزند و خود را به مناطق امن برسانند افزوده می…

آگهی

همزمان با شدت گرفتن نبردها در موصل بویژه در بخش های شمالی و غربی این شهر، بر تعداد کسانیکه سعی می کنند از این شهر بگریزند و خود را به مناطق امن برسانند افزوده می شود.

به گزارش منابع خبری، تنها طی دو هفتۀ گذشته دست کم ۴۵ هزار نفر موصل را ترک کرده اند. برخی از منابع بیمارستانی نیز از نشانه های استفاده از سلاح های شیمیایی در موصل خبر می دهند و به گزارش صلیب سرخ جهانی، دست کم ۱۵ نفر بر اثر استنشاق این گازها در بیمارستان بستری شده اند.

سارا الزوقاری، سخنگوی کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در اربیل در این باره می گوید : «از ابتدای مارس، بیمارستانی که توسط تیم پزشکی و نیروهای ما اداره می شود پذیرای ۱۵ مجروح بوده است. در این افراد نشانه هایی مانند سرفه، استفراغ، چشم های سرخ و تاول دیده شده است که ممکن است ناشی از گازهای شیمیایی باشد.»

از میان این ۱۵ نفر، پنج نفر کودک هستند که کم سن ترین آنها دو ماهه و بزرگترین آنها ۱۱ ساله گزارش می شود.

کسانیکه از موصل گریخته اند می گویند پس از آنکه ارتش عراق اعلام کرده داعش از سلاح های شیمیایی در این منطقه استفاده می کند، این بخش از شهر را ترک کرده اند. همزمان سازمان ملل نیز بدون اشاره به منبع استفاده کننده اعلام کرده در صورت تایید استفاده از این سلاح ها توسط هر طرف درگیر در این نبردها، جنایت علیه بشریت در موصل رخ داده است.

یکی از شهروندان موصل می گوید : «نیروهای ارتش به ما گفتند که اطلاعات دقیقی به دست آورده اند که داعش قصد دارد راکت های شیمیایی پرتاب کند به همین خاطر ما هم خانه و همه چیزمان را رها کردیم و گریختیم.»

به گفتۀ سازمان بین المللی مهاجران، تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر از زمان آغاز نبردهای موصل از این شهر و اطراف آن گریخته و در اردوگاههای ساخته شده در عراق مستقر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات نظامی علیه داعش در موصل از سرگرفته شد

دادگاه پاریس حکم جلب بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تایید کرد

آمریکا روسیه را به استفاده از «سلاح شیمیایی» در اوکراین متهم کرد