عملیات نظامی علیه داعش در موصل از سرگرفته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عملیات نظامی علیه داعش در موصل از سرگرفته شد

ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا پس از وقفه ای ۴۸ ساعته عملیات علیه مواضع شبه نظامیان را در موصل از سرگرفت.

در این عملیات نظامیان عراقی از جنوب و جنوب غربی به سوی مرکز شهر پیشروی کردند. طی دو روز گذشته به دلیل شرایط نامساعد جوی این نبرد متوقف شده بود. شرق موصل از ماه ژانویه در کنترل نیروهای دولت مرکزی است.

همزمان صدها تن از شهروندان موصل در نخستین ساعات یکشنبه پس از پشت سرگذاشتن ساعت ها پیاده روی موفق به فرار از مناطق تحت اشغال داعش و رساندن خود به مواضع ارتش عراق شدند.

ابراهیم از ساکنان مجروح شده منطقه الجدیدا در موصل می گوید: «ما داریم از گشنگی می میریم. هیچ غذایی نداریم. حتی برنج هم نداشتیم. گرسنگی و بمباران ما را مجبور به فرار از خانه هایمان کرد. از این وضع خسته شده ایم. کودکان چیزی برای خوردن نداشتند.»

از ماه میلادی اکتبر تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کودک آواره شده اند. یونیسف ۸۷۴ تن از آنان را که بدون همراه بوده اند شناسایی کرده است. نیمی از آنان والدینشان را یافته و باقی به خانواده هایی دیگر سپرده شده اند.

ارتش عراق طی دو هفته گذشته در جنوب غربی این شهر پیشرفت هایی داشته ولی شبه نظامیان همچنان مقاومت می کنند. شکست «دولت اسلامی» در غرب موصل، انحلال بخش مهمی از خلافتی خواهد بود که ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد.