حکم عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده اعلام شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
حکم عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده اعلام شد

نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس علی قاضی عسگر، روز یکشنبه ۱۵ اسفند گفت که مقامات عربستان در جریان مذاکره با هیات ایرانی برای مراسم حج سال آتی خبر محکومیت عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی را دادند.

وی گفت:‌ « مسئولان عربستان اعلام کردند که ما درخواست مجازات شدیدتر برای تخطی‌گران درخواست کرده بودیم اما چون قوه قضائیه عربستان تصمیم گرفته بود دیگر آنها نتوانستند اقدامی انجام دهند اما ۴ سال زندان، هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت را رسما و کتبا اعلام کرده‌اند که اتفاق افتاده است.»

دو سال قبل و در جریان سفر زائران ایرانی به حج، دو تن از ماموران فرودگاه جده به بهانه بازرسی بیشتر از دو نوجوان، آنها را مورد آزار جنسی قرار دادند. انتشار خبر تجاوز به این دو نوجوان واکنش‌های گسترده‌ای را در میان افکار عمومی ایران برانگیخت و وزارت امور خارجه ایران هم کاردار عربستان را احضار کرد.

علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان درباره مذاکرات با مقامات سعودی درباره حج گفت که در این راه پیشرفت حاصل شده است. وی گفت:‌ «بیشتر مسائلی که مورد بحث بوده، حل شده است و یکی دو مورد باقی مانده که امیدواریم در چند روز آینده حل شود و اگر مسائل حل شود امیدوار به راه‌اندازی حج خواهیم بود وسال آینده ان‌شاءالله حداقل حدود ۸۰ هزار حاجی به سرزمین وحی اعزام خواهیم کرد.»