مجله اسکی: هیرشر گوی بلورین مسابقات اسلالوم را نیز دریافت کرد

مجله اسکی: هیرشر گوی بلورین مسابقات اسلالوم را نیز دریافت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به مجله اسکی خوش آمدید.

آگهی

به مجله اسکی خوش آمدید. سوفیا گوجا پیش از مسابقات کره جنوبی بارها قرار گرفتن بر سکو را تجربه کرده اما هرگز طعم پیروزی را نچشیده بود. این اسکی باز ایتالیایی بر روی پیست بازیهای المپیک سال آینده جبران مافات کرد و دو بار به پیروزی دست یافت.

روی خط اسکی

سوفیا گوجا یکروز پس از فتح مسابقه اسکی سرعت زنان در جیونگسون کره جنوبی، روز یکشنبه نیز در مسابقه سوپرجی به یک پیروزی دیگر دست یافت تا یازده ماه مانده به بازیهای المپیک زمستانی کره بر روی پیست این مسابقات خط و نشانی برای دیگر حریفان بکشد. گوجا با نمایش عالی در مسابقه سوپر جی و ثبت بهترین رکورد زمانی به نام خود نشان داد پنج عنوان دومی و چهار بار قرار گرفتن بر روی سکوی سوم مسابقات فصل اتفاقی نبوده است.

اما لیدنسی وون که در مسابقه سرعت بر روی همین پیست پایین تر از گوجا به عنوان دوم دست یافته بود همانند رقیب ایتالیایی اش عنوان خود را تکرار کرد. این اسکی باز آمریکایی با ۴ صدم ثانیه اختلاف نسبت به گوجا بر سکوی دوم مسابقه ایستاد و نتوانست تعداد پیروزی های خود را در مسابقات جام جهانی اسکی آلپاین به عدد ۷۸ افزایش دهد. او برای عبور از رکورد اینگمار استنمارک، به کسب ۹ پیروزی دیگر نیاز دارد.

مکان سوم مسابقه سوپر جی زنان نیز همانند مسابقه سرعت به ایلکا اشتوهتس اسلوونیایی تعلق گرفت. او با بیش از نیم ثانیه اختلاف نسبت به گوجا به کار خود پایان داد تا ضمن قرار گرفتن بر سکوی سوم، گامی دیگر برای تثبیت قهرمانی در این ماده از مسابقات فصل جام جهانی اسکی بردارد. اشتوهتس اینک با ۱۵ امتیاز بیشتر از تینا وایرتر لیختنشتاینی در صدر جدول کلی مسابقات سوپر جی جای گرفته است.

تحلیل کارشناسان
طبق تقویم رقابتها، مسابقه مارپیچ بزرگ زنان روز جمعه با حضور تسا ورله فرانسوی در “اسکوا والی” برگزار می شود. ورله می تواند با پیروزی در این مسابقات کسب گوی بلورین این ماده را برای خود تضمین کند. در بخش مردان اما هیچ سورپرایزی در کار نخواهد بود. الکسی پنتورو قادر به رسیدن به مارسل هیرشر نیست. ببینیم از نگاه این دو اسکی باز فرانسوی ویژگی های بارز مسابقه مارپیچ بزرگ کدام است:

تسا ورله: «به نظرم مسئله زمانبندی در مارپیچ بزرگ اهمیت زیادی دارد. باید در تنظیم حرکت بر روی پیچ ها بهترین کارایی را داشت و تلاش کرد از ابتدا تا انتهای مسابقه بهترین ریتم را در عبور از پیچ و خم ها داشت. اگر موفق به انجام این کار شویم زمان را از دست نمی دهیم و با سرعت بیشتری حرکت خواهیم کرد.»

الکسی پنتورو: «برای کسب نتیجه در مارپیچ بزرگ باید تا حد ممکن با شتاب و انفجاری بود زیرا این مسئله امکان کوتاه کردن شعاع انحناء حرکت را فراهم می کند. استقامت نیز از فاکتورهای مهم است زیرا در هر دور تقریبا باید یک دقیقه و نیم اسکی کرد و آنرا در دور دیگر تکرار کرد. بنابر این همانطور که گفته می شود باید حجم شش ها را افزایش داد.

بر روی قله
از میان اعضای خانواده مت، پیشتر با ماریو آشنا شده ایم. او قهرمان بازیهای المپیک سوچی و دوبار قهرمان جهان در ماده اسلالوم است. میکائیل، برادر کوچک ماریو نیز راه او را در پیش گرفته است. پیروزی در کرانسکا گورا آغاز راه موفقیت برای اوست.

میکائیل مت در بیست و سه سالگی با فتح مسابقه اسلالوم کرانسکا گورا در اسلوونی پا در جای پای بزرگان گذاشت. این اسکی باز اتریشی بر روی پیست آسیب دیده از باران و عبور اسکی بازان رقیب نمایشی دیدنی داشت. او که در نخستین مسابقه اسلالوم فصل عنوان دوم را از آن خود کرده بود با ۳ دهم ثانیه اختلاف بالاتر از استفانو گراس، حریف ایتالیایی اش بر سکوی نخست ایستاد. فلیکس نوروتر آلمانی، صاحب مدال برنز رقابت های جهانی سن موریتز نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.

اما مارسل هیرشر اتریشی برغم قرار گرفتن در رتبه چهارم مسابقه مارپیچ اسلوونی، قهرمان این ماده از مسابقات جام جهانی اسکی آلپاین شد. هیرشر روز شنبه با فتح مسابقه مارپیچ بزرگ بر روی همین پیست، ششمین قهرمانی متوالی خود را در مسابقات جام جهانی تضمین کرده بود. دارنده مدال نقره بازیهای المپیک سوچی، تنها عنوان قهرمانی المپیک را در کلکسیون افتخاراتش کم دارد.

نگاهی به گذشته
چه چیزی برای یک ورزشکار بهتر از پیروزی در خانه است؟ یوره کوزیر اسلوونیایی با فتح مسابقه اسلالوم کرانسکا گورا در سال ۱۹۹۹ شیرینی پیروزی خانگی را به خوبی چشید.

کوزیر، پس از قهرمانی در مسابقات سوپرجی جوانان جهان، به یک متخصص مسابقات اسلالوم تبدیل شد. او در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ درخشش فوق العاده ای داشت و نخستین پیروزی در رقابت های جام جهانی را به همراه یک مدال برنز در بازیهای المپیک لیلهامر برای کشور مستقل خود به ارمغان آورد. یوره کوزیر پنج سال بعد در روز ششم ژانویه ۱۹۹۹ در کرانسکا گورا باردیگر افتخار آفرین شد. او بهترین رکورد زمانی را در دور اول به جای گذاشت و در نهایت با ۲۶ صدم ثانیه اختلاف بالاتر از توماس استنگسینگر، قهرمان سابق المپیک بر سکوی نخست ایستاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت روماریو به زمین فوتبال؛ ستاره برزیلی هم‌بازی پسرش می‌شود

چگونه از شر رژیم‌های غذایی سخت و غیراصولی خلاص شویم و به تناسب اندام برسیم؟

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»