کمپین جهانی برای آزادی عبدالفتاح سلطانی پس از دوهزار روز حبس

کمپین جهانی برای آزادی عبدالفتاح سلطانی پس از دوهزار روز حبس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فعالان و چند سازمان بین‌المللی حقوق بشر پنجشنبه دوم مارس/ ۱۲ اسفند با برپایی یک کمپین توییتری خواستار آزادی عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری از زندان شدند.

در این کمپین که در دوهزارمین روز از بازداشت آقای سلطانی برپا شد، سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان جهانی حقوق بشر مشارکت داشتند. فعالان این کمپین از مقام‌های عالی‌رتبه ایران ازجمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواستند تا فورا به این مجازات «ظالمانه» پایان دهند.

عبدالفتاح سلطانی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر آخرین بار ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۱ در تهران بازداشت شد. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب وی را به ۱۸ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم کرد؛ حکمی که در دادگاه تجدید نظر به ۱۳ سال حبس کاهش یافت.


مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات نسبت به وضعیت سلامت نامناسب پدرش در زندان هشدار داد. در بخشی از این نامه آمده است: «بیش از سه سال از اعمال ماده ۱۸ گذشته و ۴ قاضی نظر داده اند حکم اساسا به اعتبار امر مختومه باطل است ولی پرونده در حوزه ریاست قوه قضاییه قفل شده است. ۶ سال است مادرم بارها و بارها به مقامات نامه داده و درخواست رسیدگی به پرونده نموده ولی معلوم نیست این همه نامه کجا رفته است. پرونده پدرم با اعمال نفوذ کارمندان شما مغفول مانده و از اجرای قانون آزادی مشروط و مرخصی جلوگیری می شود.»


مائده سلطانی می‌گوید پدرش به «بیماری نوسان فشار خون، کم‌خونی و بیماری حاد گوارشی مبتلا شده است.»

بسیاری از کاربرانی که در این کمپین مجازی شرکت کرده اند، از پیگیری‌های آقای سلطانی در مقام وکیل در پرونده‌های «حقوق بشری» – که بدون دریافت حق‌الوکاله انجام می‌شد- به نیکی یاد کرده اند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هما سلطانی به خاک سپرده شد؛ زهرا رهنورد: درهای زندان‌ها را باز کنید

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟