Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رویدادهای انتخابات ایران: «روحانی پیروز دور اول است»

رویدادهای انتخابات ایران: «روحانی پیروز دور اول است»
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد رضا عارف، نماینده مجلس ایران و از چهره‌های اصلاح‌طلب می‌گوید که حسن روحانی یا کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان در همان دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ پیروز می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای عارف روز جمعه ۱۳ اسفند ماه گفت که راهبرد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان این است که یک کاندیدای واحد داشته باشند هرچند «پیش‌بینی بنده این است که وضع روحانی یا کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان خوب بوده و در دور اول انتخاب می‌شود.»

آقای عارف در پاسخ به این پرسش که اگر اصول‌گرایان با چند کاندیدا وارد انتخابات شوند آیا اصلاح‌طلبان کاندیدای جانبی خواهند داشت؟ گفت: «بحث کاندیدای جانبی اصلاح طلبان، بحث حقوق افراد است، یعنی فردی در خود این ظرفیت را می بیند که کاندیدا شود، ما هم نمی توانیم او را منع کنیم. اما آنچه برای ما مهم است احترام به خرد جمعی و تصمیم شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان است.»

جواد لاریجانی: انتخابات یعنی ولی‌امر از مردم می‌خواهد معاونش را انتخاب کنند

در خبر مرتبط دیگری با انتخابات ایران، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران گفت: «وظیفه ای که امروز بر عهده همه ما مردم است مساله انتخابات است که البته حضور در انتخابات هیچ ربطی به سیاست ندارد.»

به گزارش خبرگزاری میزان آقای لاریجانی افزود: «باید دانست که انتخابات در مکتب اهل بیت یعنی این که ولی امر از مردم خواسته که مردم با رای خود یکی از معاونین و بازوهای اجرایی ولی امر را انتخاب کنند. این نگاه نشان می‌دهد که انتخابات در کشور ما با حکومت‌های دیگر تفاوت دارد یعنی باید وظیفه خود را در انتخاب بازوی اجرایی ولی امر به درستی انجام دهند.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در پایان گفت: «رسانه‌های دشمن به دنبال القای تصویر نادرست از نظام اسلامی هستند. تشکیلات تبلیغی دشمنان می‌خواهند تصویری که خودشان دارند را به نسبت به کشورمان به مردم و مسئولان القا کنند که باید مراقب باشیم.»

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در اردیبهشت ماه سال آتی در ایران برگزار می‌شود. بجز چند تن از نزدیکان احمدی‌نژاد که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ اعلام آمادگی کرده‌اند، هنوز جمع‌بندی اصول‌گرایان برای معرفی یک کاندیدای واحد یا چند نامزد، مشخص نشده است. حسن روحانی نیز دور اول ریاست جمهوری خود را به پایان می‌برد و سال آتی یکی از نامزدهای این انتخابات خواهد بود.

ثبت نام حمید رسایی برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس

«حمید رسایی» برای میان دوره ای مجلس از اصفهان ثبت نام فرمودند خلاصه https://t.co/6jXhfViKJopic.twitter.com/agqskQPbPR

— Amene Shirafkan (@shirafkan82) March 3, 2017

در رویدادی دیگر و مرتبط با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، حمید رسایی نماینده مجلس نهم برای این انتخابات از حوزه انتخابیه اصفهان ثبت نام کرد.

به گزارش ایلنا، حمید رسایی در جریان انتخابات مجلس دهم، از حوزه انتخابیه تهران نام‌نویسی کرد اما صلاحیت او از سوی شورای نگهبان تایید نشد و به این دلیل از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی بازماند.

در جریان انتخابات مجلس دهم پس از راهیابی هر پنج نماینده مردم اصفهان به مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان صلاحیت مینو خالقی، یکی از نامزدهای لیست امید راه‌یافته به مجلس را رد کرد و درنهایت قرار شد، پنجمین سهمیه حوزه انتخابیه اصفهان، در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود