آغاز کارزار نه به همه پرسی اصلاحات در قانون اساسی ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز کارزار نه به همه پرسی اصلاحات در قانون اساسی ترکیه

آغاز کارزار نه به اصلاحات در قانونی اساسی ترکیه که قرار است طی یک همه پرسی در ۲۷ فروردین آینده (۱۶ آوریل) برگزار شد.

حامیان حزب دموکراتیک خلق ها که رهبرانش در زندان به سر می برند، روز پنج شنبه در دیاربکر ترکیه و همزمان در استانبول و ازمیر تجمعاتی را برای تقویت کارزار نه به رفراندوم ماه آینده برگزار کردند. مخالفان می گویند این اصلاحات باعث افزایش قدرت رئیس جمهوری شده و دموکراسی ترکیه را تبدیل به سیستمی اقتدارگرا می کند.

فاتوس بیناس از حامیان حزب دموکراتیک خلق ها می گوید: «هر کسی که باشید، اگر چنین اقتداری داشته باشید، مهم نیست فرد دموکرات باشد، به نظر من در نهایت از کنترل خارج می شوید. ترس ما تنها از احتمال انتخاب مجدد اردوغان نیست.»

حامیان اردوغان ۱۷ فوریه گذشته در آنکارا کارزار آری به همه پرسی ماه آینده را با تجمع بزرگی برگزار کردند.

اصلاحات مورد نظر دولت اردوغان به دنبال تبدیل نظام سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی است که در آن پست نخست وزیر حذف خواهند شد و پست معاونت ریاست جمهوری و شاید حتی دو یا سه پست معاونت ایجاد می شود.

رئیس جمهوری در سیستم جدید رئیس دولت خواهد بود و قدرت فراوانی در تعیین وزرا، تهیه بودجه و تعیین قضات ارشد خواهد داشت. رئیس جمهوری همچنین قادر خواهد بود به تنهایی اعلام وضعیت اضطراری کرده، پارلمان را منحل کند.

بر اساس نظرسنجی ها میزان افرادی مردد که هنوز تصمیم نگرفته اند به این اصلاحات آری یا نه بگویند بسیار بالاست و به نظر می رسد که هیچ یک از دو طرف قادر نخواهند بود ۵۰ درصد آراء را کسب کنند.