Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روزنامه نگار ترکی-آلمانی پس از دو هفته بازداشت در استانبول به زندان منتقل شد

روزنامه نگار ترکی-آلمانی پس از دو هفته بازداشت در استانبول به زندان منتقل شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روزنامۀ آلمانی دی ولت روز دوشنبه از انتقال دنیس یوچل، خبرنگار این نشریه در ترکیه از بازداشتگاه موقت به زندان خبر داد.

آگهی

روزنامۀ آلمانی دی ولت روز دوشنبه از انتقال دنیس یوچل، خبرنگار این نشریه در ترکیه از بازداشتگاه موقت به زندان خبر داد. به گفتۀ این نشریۀ آلمانی، دنیس یوچل که تابعیت دوگانۀ ترکی – آلمانی دارد، به حکم یک دادگاه در استانبول به اتهامات تبلیغات تروریستی و اشاعۀ تنفر در انتظار آغاز محاکمه به زندان انتقال یافته است.

بازداشت وی با اعتراض هایی از سوی برخی از احزاب ترکیه نظیر جمهوریخواه روبرو شده است. یکی از نمایندگان این حزب در تجمعی در همین رابطه گفت: « بازداشت دنیس یوچل ضربه ای به آزادی اندیشه است. او هیچ خطایی مرتکب نشده و فرار هم نکرده بود. با اختیار خود همراه با وکلایش به ادارۀ پلیس مراجعه کرده در حالیکه حکم تعقیب برای وی صادر شده بود.»

دنیس یوچل به دلیل انتشار یادادشت ها و گزارشاتی در رابطه با ایمیل های افشا شده از برات آلبایراک، وزیر انرژی و داماد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تحت تعقیب پلیس قرار داشت. این ایمیل ها که در سپتامبر افشا شده بودند از فشار دولت ترکیه بر رسانه ها و برنامه هایی برای فریب افکار عمومی از طریق شبکه های اجتماعی سخن می گفتند. این خبرنگار آلمانی – ترک از روز چهاردهم فوریه در بازداشت بسر می برد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجۀ آلمان روز دوشنبه با اعتراض به ادامۀ بازداشت این روزنامه نگار از سوی دولت ترکیه گفت : « هیچ دلیلی ندارد که او را در زندان نگهدارند. امیدواریم که اسناد و مدارک ارائه شده مورد بررسی قرار گیرند و دادگاه نیز به آزادی بیان احترام بگذارد و آقای یوچل هرچه زودتر آزاد شود.»

همزمان با انتقال وی به زندان در ترکیه، تعدادی از شهروندان آلمانی با رژه در یک اتوبان و به صدا درآوردن بوق های اتومبیل هایشان به این اقدام دولت ترکیه اعتراض کردند.

دولت ترکیه طی سالهای اخیر بر فشارهای خود بر رسانه ها و روزنامه نگاران داخلی و نمایندگان رسانه های خارجی در این کشور افزوده و مدیریت بسیاری از رسانه های منتقد دولت را با حکم دادگاه در اختیار گرفته است.

آنکارا همچنین تاکنون تعدادی از روزنامه نگاران خارجی از جمله خبرنگاران نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال به دلیل انتشار مطالبی انتقادی علیه رئیس جمهوری ترکیه از این کشور اخراج شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند

آرژانتین از پاکستان و سریلانکا خواست وزیر کشور ایران را بازداشت کنند