تظاهرات مخالفان رئیس جمهوری فیلیپین سرکوب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات مخالفان رئیس جمهوری فیلیپین سرکوب شد

هزاران تن از مخالفان رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین روز شنبه در مانیل به خیابان ها آمده و در پی تظاهرات ضد دولتی با پلیس درگیر شدند.

این تظاهرات همزمان با سالگرد سقوط دیکتاتوری فردیناند مارکوس برپا شد که پس از دو دهه در سال ۱۹۸۶ میلادی مجبور ترک قدرت و تبعید در هاوایی شد.

میلکی بابیلونیا، سخنگوی یکی از گروه های سازمانده این اعتراض خیابانی می گوید: «نقطه اشتراکی که ما بین دوترته و مارکوس می بینیم سرکوب مخالفان است. هرگاه مخالف آنان باشید، به شما برچسب می زنند. به شما برچسب هواداری از قاچاق موادمخدر زده می شود و این در حالی که ما حامی این چیزها نیستیم.»

یک روز پیش از این تظاهرات لیلا دلیما، سناتور منتقد رئیس جمهوری به اتهام دریافت معادل ۹۹ هزار و ۸۵۰ دلار از یک مقام دولتی متهم به قاچاق موادمخدر، بازداشت شد. این وزیر پیشین دادگستری هرگونه اتهام مرتبط با منفعت یا حمایت از جرایم موادمخدر را رد کرده و بازداشت خود را «انتقام گیری سیاسی» دانسته است.

خانم دلیما سال گذشته میلادی یک گروه تحقیق و تفحص را در سنا درباره یک سلسله قتل رهبری کرد. شواهد حاکی است که این کشتار در دوره راه اندازی کمپین مبارزه با موادمخدر به رهبری رئیس جمهوری فیلیپین صورت گرفته است.