متهم به ترور برادر رهبر کره شمالی: «۹۰ دلار دریافت کرده بودم»

متهم به ترور برادر رهبر کره شمالی: «۹۰ دلار دریافت کرده بودم»
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

متهم به ترور کیم جونگ نام مدعی است بدون اطلاع از طرح قتل وی و برای مشارکت در شوخی دوربین مخفی پول دریافت کرده است.

آگهی

یکی از دو زن مظنون به ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی می گوید که بدون اطلاع از طرح قتل وی، معادل ۹۰ دلار برای مشارکت در شوخی دوربین مخفی دریافت کرده است.

پس از ترور کیم جونگ نام در ۱۳ فوریه، پلیس مالزی دو زن اندونزیایی و ویتنامی را با استفاده از تصاویر دوربین های مدار بسته فرودگاه کوالالامپور بازداشت کرد.

آندریانو اروین، معاون سفیر اندونزی در مالزی درباره ادعای این متهم اندونزیایی گفت: «او گفته که کسی با دادن روغن بچه از او خواسته تا این کار را انجام دهد. به گفته او، آن فرد را همراه با کسانی که ژاپنی یا کره ای به نظر می رسیدند دیده است.»

پیش تر پلیس از هیون کوانگ سونگ، دیپلمات سفارت کره شمالی در مالزی خواسته بود تا خود را برای بازجویی معرفی کند. اکنون پلیس برای صدور حکم جلب وی اعلام آمادگی کرده است.

عبد السماح مات، فرمانده بازپرسی پلیس مالزی در جمع خبرنگاران گفت: «بازپرس یادآور شده که اگر به این مهلت، پاسخی مثبت داده نشود ما این شخص را مجبور به تسلیم می کنیم. ما زمان کوتاهی در انتظار خواهیم ماند.»

یک روز پس از تشخیص سم اعصاب «وی ایکس» به عنوان عامل مرگ کیم جونگ نام، پاکسازی فرودگاه پایتخت مالزی آغاز شد. «وی ایکس» در فهرست سلاح های کشتار جمعی ثبت شده و جز برای پژوهش هر استفاده دیگری از آن برخلاف قوانین بین المللی است.

در حالی که پیونگ یانگ مظنون اصلی حادثه ۱۳ فوریه در مالزی است، کره شمالی ترور برادر نانتی و تبعیدی رهبر این کشور را توطئه ای خارجی می داند. دولت مالزی سفیر خود را از کره شمالی فراخوانده و روابط دو کشور به تیرگی گراییده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای نفتکش‌های مالزی در بحبوحۀ تحریم‌های بین‌المللی و افزایش صادرات نفت ایران

قره‌باغ زیر آتش حملات آذربایجان؛ «دست‌کم ۲۷ نفر از جمله دو غیرنظامی کشته شدند»

خطر روز‌افزون جنگ هسته‌ای؛ چه عوامل ذهنی سبب صدور دستور استفاده از سلاح اتمی می‌شود؟