ماموران گواتمالایی قایق فعالان سقط جنین هلندی را توقیف کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماموران گواتمالایی قایق فعالان سقط جنین هلندی را توقیف کردند

ماموران در بندر سن خوزۀ گواتمالا روز پنجشنبه فعالان هلندی مدافع سقط جنین را که با قایقی وارد آب های این کشور شد بودند از ادامه فعالیت بازداشتند و قایق حامل قرص های ضدبارداری آنان را توقیف کردند.

سقط جنین در گواتمالا به جز برای نجات جان مادر غیرقانونی است.

کتزرالی سرزو، زنی که برای قانونی شدن حق سقط جنین در گواتمالا فعالیت می کند می گوید: «آنها فکر کرده اند که فرصت خوبی است تا برای اولین بار به امریکای لاتین بیایند تا با ترویج جرم زدایی از سقط جنین از قانونی شدن آن به عنوان یک حق انسانی برای زنان دفاع کنند.»

فعالان هلندی موسوم به «زنان بر امواج» می گویند پیش تر سفرهای مشابهی به کشورهای ایرلند، لهستان، پرتغال، اسپانیا و مراکش داشته اند.

اما یک زن گواتمالایی، از فعالان مخالف سقط جنین، در مخالفت با فعالیت فعالان هلندی و خطاب به آنان گفت:«سقط جنین گناه است. چرا به هلند نمی روید و بچه ها را در آنجا نمی کشید؟ به هلند بازگردید. چرا گواتمالا؟ خداوند در گواتمالا به اندازۀ کافی ما را مورد خشم و غضب و کیفر خود قرار داده است، بیش تر از این نمی خواهیم.»

فعالان موسوم به «زنان بر امواج» برای زنان بارداری که در کشورهای آنان سقط جنین غیرقانونی است در قایق و در ورای آب های سرزمینی آنان و با این استدلال که قوانین این کشورها در آب های بین المللی شامل حال زنان نمی شود، خدمات مربوط به سقط جنین را ارائه می دهند.