Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجۀ آمریکا وارد مکزیک شد

وزیر خارجۀ آمریکا وارد مکزیک شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا برای دیدار با انریکه پینا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک وارد این کشور شد.

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا برای دیدار با انریکه پینا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک وارد این کشور شد. این دیدار در حالی صورت می گیرد که روابط دیپلماتیک دو کشور از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر سر احداث دیوار در مرز دو کشور به شدت پرتنش است.

لوئیس ویدیگارای، وزیر خارجۀ مکزیک ساعاتی پیش از ورود همتای آمریکایی خود به این کشور در یک کنفرانس خبری تاکید کرد مکزیک شرایط مهاجرتی دولت جدید آمریکا را نخواهد پذیرفت. وی در این باره گفت : « خیلی صریح می گویم، دولت و مردم مکزیک شرایط دولتی را که می خواهد به طور یکطرفه دیگری را مجبور به پذیرش آن شرایط کند نخواهند پذیرفت. هیچ دلیلی ندارد که وقتی برای ما هیچ منفعتی ندارد این شرایط را بپذیریم.»

علاوه بر رئیس جمهوری و وزیر خارجۀ مکزیک، قرار است رکس تیلرسون با وزرای اقتصاد، دفاع و وزیر کشور مکزیک نیز دیدار کند. علاوه بر ساخت دیوار مرزی توسط آمریکا، همکاری های امنیتی در مرکزهای دو کشور و مبادلات تجاری از دیگر موضوعاتی است که قرار است در این دیدارها مورد بحث قرار گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا دستور ساخت این دیوار را بلافاصله پس از ورود به کاخ سفید صادر و تاکید کرده است هزینۀ ساخت این دیوار را مکزیکی ها باید پرداخت کنند.

از دیگر موضوعاتی که میان دو کشور به یک تنش تبدیل شده، تهدید به بازنگری در پیمان مبادلات تجاری آزاد آمریکای شمالی است که در سال ۱۹۹۴ میان سه کشور کانادا، مکزیک و آمریکا به امضا رسیده است. بازنگری این معاهده می تواند ضربه زیادی به اقتصاد رو به رشد مکزیک وارد کند که تقریبا ۸۰ درصد از صادرات خود به بازارهای آمریکا ارسال می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلاودیا شینبائوم با پیروزی قاطع در انتخابات، نخستین رئیس جمهوری زن مکزیک می‌شود

انتخابات مکزیک؛ بخت اول پیروزی و نخستین رئیس جمهوری زن احتمالی در این کشور مردسالار کیست؟

سناتور صریح اللهجه و دوچرخه‌سوار در مکزیک به عنوان نامزد مخالفان دولت انتخاب شد