بوداپست بطور رسمی از نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴ کناره گیری کرد

بوداپست بطور رسمی از نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴ کناره گیری کرد
نگارش از Euronews

اهمیت حرکت جنبش ممنتوم به موضوع المپیک خلاصه نمی شود و نشانه بازیابی قدرت سیاسی و اجتماعی احزاب مخالف سیاستهای دولت ویکتور اوربان است.

دولت مجارستان بطور رسمی کناره گیری شهر بوداپست از نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴ را اعلام کرد.

این تصمیم پس از فشارهای جنبش اعتراضی «ممنتوم» و جمع آوری ۲۶۰ هزار امضا توسط این جنبش برای برگزاری همه پرسی در اینباره صورت پذیرفت.

آندرش فکِتِگیور، رهبر جنبش ممنتوم در این مورد می گوید: «موضوع المپیک بسیارخوب بود زیرا درباره آینده ما بود و آنچه برای جامعه اولویت دارد و نه فقط درباره برگزار کردن یا نکردن بازیها. ما در نهایت موفق شدیم که این موضوع را در چند ماه گذشته به بحث بگذاریم، چیزی که در چند سال گذشته فرصتش را نداشتیم و ویکتور اوربان و همراهانش بازهم این فرصت را با ترس از مردم گرفتند.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به همراه شهردار بوداپست و اعضای کمیته المپیک این کشور در نشست مشترکی درباره کناره گیری از نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴ تصمیم گرفتند.

رئیس دفتر نخست وزیری مجارستان پس از این جلسه گفت: «وحدت و همکاری که در مورد موضوع المپیک وجود داشت در چند ماه گذشته شکسته شد. دولت ملی در نهایت به این نتیجه رسید که شرکت در این رقابت (رقابت میزبانی) توسط دولت محلی بوداپست و کمیته المپیک منطقی نیست.»

اهمیت حرکت جنبش «ممنتوم» به موضوع المپیک خلاصه نمی شود و نشانه بازیابی قدرت سیاسی و اجتماعی احزاب مخالف سیاستهای دولت ویکتور اوربان است. در مورد مشابه دیگری نیز دولت این کشور مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شده بود.

خبرنگار یورونیوز در بوداپست در این مورد گزارش می دهد: «سال گذشته نیز یک همه پرسی در موضوع دیگری برنامه ریزی شد که اثر مشابهی داشت. در مورد سال قبل حتی پیش از جمع آوری امضا دولت تصمیم گرفت تا قانون بسته شدن مغازه ها در روز یکشنبه را لغو کند.»

با انصراف بوداپست، میزبان بازی های المپیک ۲۰۲۴ روز سیزدهم سپتامبر از میان شهرهای پاریس و لس آنجلس انتخاب خواهد شد.

مطالب مرتبط