ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش را لغو کرد

ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش را لغو کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش این کشور برای افسران زن را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی (نزدیک به حزب عدالت و توسعه) فيكير ايشیک، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که زنان مشغول به خدمت در ارتش از این پس در صورت تمایل می‌توانند روسری همرنگ با یونیفورم نظامی خود را به شرط آن‌که صورتشان را نپوشاند، به سر کنند. در حالی که به گفته آقای ایشیک این لغو ممنوعیت شامل حال تمام کارکنان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش ترکیه می‌شود، هنوز معلوم نیست که آیا سربازان زن در میدان‌های نبرد هم حق استفاده از حجاب را خواهند داشت یا خیر.

لغو ممنوعیت حجاب در ارتش ترکیه اقدامی به‌شدت نمادین به نظر می‌رسد؛ ارتش از زمان تاسیس جمهوری ترکیه، قدرتمندترین نهاد حافظ لائیسیته (جدایی دین از سیاست) در این کشور بوده است. در دهه‌های گذشته و پیش از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه (آک‌پ)، ارتش برای جلوگیری از تصرف قدرت سیاسی از سوی گروه‌های اسلام‌گرا مداخله کرده بود. ولی به نظر می‌رسد اکنون پس از تصفیه گسترده بخش بزرگی از افسران ارتش به اتهام توطئه برای کودتا، شرایط برای لغو ممنوعیت حجاب در نیروهای مسلح این کشور فراهم شده است.

دولت اسلامگرای ترکیه در دو سال گذشته ممنوعیت حجاب در نیروهای پلیس، نهادهای دولتی و مدارس و دانشگاه‌های دولتی را لغو کرده است.

مساله ممنوعیت حجاب در نهادهای دولتی و موسسات عالی ترکیه – که جمعیتی عمدتا مسلمان دارد- یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در ارتباط با حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های فردی میان آنکارا و شورای اروپا به شمار می‌رفت. دیوان اروپایی حقوق بشر در دهه ۱۹۹۰ و دهه نخست قرن بیست و یک، دست‌کم دوبار عملکرد دولت ترکیه در ممنوعیت حجاب را به رسمیت شناخت و آن را ناقض حق آزادی مذهب و بیان ندانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلام‌گرایان ترکیه با پوسترهای تبلیغاتی زنان برهنه چه می‌کنند؟

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد