عفو بین الملل: جهان در سال ۲۰۱۶ تیره و متزلزل بود

عفو بین الملل: جهان در سال ۲۰۱۶ تیره و متزلزل  بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عفو بین الملل در گزارش ۵۰۰ صفحه ای خود تک تک موارد نقض آشکار حقوق بشر را در سال ۲۰۱۶ در اقصی نقاط جهان فهرست کرده است.

آگهی

خشم و خشونت و نفرت. تحقیر و تنفر از دیگری، محدودیت آزادی های اساسی. از مسلمان روهینگیا در میانمار تا جنگ داخلی در سوریه و یمن، از ترکیه تا اروپا و ایالات متحده آمریکا، سازمان عفو بین الملل می گویند: «جهان در سال ۲۰۱۶ تیره و متزلزل شده است.»
عفو بین الملل در گزارشی ۵۰۰ صفحه ای تک تک موارد نقض آشکار حقوق بشر را در اقصی نقاط جهان فهرست کرده است. از جمله تدابیر اعضای اتحادیه اروپا در مواجه با بحران پناهجویان و تبعات آن بر تقویت موج جریان های پوپولیستی.
در این گزارش، آشکارا از پیمان اتحادیه اروپا با ترکیه برای پذیرش پناهجویان انتقاد شده است.
در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵۸ هزار تن به سواحل اروپا پناه آورده اند. تعداد پناهجویان به جزایر یونان به نسبت سال گذشته با کاهشی قابل توجهی به ۱۷۳ هزار تن رسید در حالی تعداد قربانیان این سفر پرمخاطره افزایش یافت و از مرز ۵ هزار تن گذشت.

کنترل بر مرزهای اروپا تشدید شد و برخی کشورها از جمله مجارستان تا آنجا پیش رفت که بر مرزهای خود دیوار کشید. عفو بین الملل می گوید شرایط درخواست پناهندگی در این کشور به نحو چشمگیری سخت شده است.
در حالی که قرار بود ۱۲۰ هزار پناهجو از ایتالیا و یونان و مجارستان به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا منتقل شوند، مجارستان با این طرح مخالفت کرد و عملا در پایان سال ۲۰۱۶، تنها ۶ هزار تن از یونان و ۲ هزار تن از ایتالیا در دیگر کشورهای اتحادیه اسکان یافتند.

سازمان عفو بین الملل با اشاره به بازداشت های گسترده خبرنگاران و محکومیت های سنگین فعالان حقوق بشر و رفتار خشن بازجویان و پلیس با آنها در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ نسبت به وضعیت حقوق بشر به ویژه آزادی بیان در ترکیه ابراز نگرانی کرده است.
در گزارش این سازمان همچنین آمده است که در فرانسه و بریتانیا برخی آزادی های مدنی مانند آزادی تجمعات به بهانه مسایل امنیتی و حملات تروریستی محدود شده است.

سازمان عفو بین الملل در بخش دیگری از گزارش سالانه خود به موارد نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و نوشت: «مقامات به سرکوب شدید آزادی بیان، تشکیل گروه های مدنی، برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز و حق آزادی دین مبادرت ورزیدند و منتقدان و مخالفان صلح جو را بازداشت و با برگزاری محاکمات بسیار غیرمنصفانه در دادگاه های انقلاب آنها را زندانی کردند.»

!function(e,t,n,s){var i=“InfogramEmbeds”,o=e.getElementsByTagName(t),d=o0,a=/^http:/.test(e.location)?“http:”:“https:”;if(/^/{2}/.test(s)&&(s=a+s),window[i]&&window[i].initialized)window[i].process&&window[i].process();else if(!e.getElementById(n)){var r=e.createElement(t);r.async=1,r.id=n,r.src=s,d.parentNode.insertBefore(r,d)}}(document,“script”,“infogram-async”,”//e.infogr.am/js/dist/embed-loader-min.js”);Essai
Create your own infographics

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل: باید در برابر سیاست های تفرقه انگیز ایستاد

گزارش حقوق بشر عفو بین الملل: جهان در سال ۲۰۱۶ تیره تر و ناپایدارتر شد

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟