Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف: گفتگو با آمریکا درباره اجرای توافق هسته‌ای غیرممکن نیست

ظریف: گفتگو با آمریکا درباره اجرای توافق هسته‌ای غیرممکن نیست
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی گفت: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک توافق چند جانبه است و توافقات چند جانبه نمی‌توانند مجددا مورد مذاکره قرار گیرند؛ چرا که این کار موجب باز شدن جعبه پاندورا خواهد شد.»

با این حال آقای ظریف در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دیدار با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه جدید آمریکا گفت: «تاکنون درخواستی برای این دیدار مطرح نشده و امکان آن بوجود نیامده است، اما اگر نیاز به گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به توافق هسته‌ای وجود داشته باشد ما ساز وکارهایی در این توافق داریم تا وزیران خارجه بتوانند با یکدیگر دیدار کنند.»

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه ایران که روز یکشنبه و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با شبکه ان‌بی‌سی گفتگو می کرد، درباره احتمال افزایش تنش میان تهران و واشنگتن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفت: «ایران تمایلی به مناقشه ندارد. من باور دارم که در نهایت خرد و عقلانیت فائق خواهد آمد. این کار هیچ کمکی نمی‌کند و هزینه هنگفتی هم بر جای خواهد گذاشت.»

آقای ظریف همچنین درباره ممنوعیت موقت ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران به آمریکا، گفت: «این اقدام نشان دهنده خصومت آمریکا در برابر تمام ایرانی‌ها حتی اعضای ایرانی پارلمان‌های اروپایی است؛ چرا که وزیران و نمایندگانی در اروپا وجود دارند که در ایران متولد شده‌اند اما اکنون قادر به ورود به آمریکا نیستند. این کار ناپسند است. دولت آمریکا با این کار خود چه پیامی می‌خواهد ارسال کند؟»

در کنفرانس امنیتی مونیخ علاوه بر مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا که جمهوری اسلامی ایران را «اصلی ترین کشور حامی تروریسم» نامید، وزیران خارجه ترکیه و عربستان سعودی و نیز وزیر دفاع اسرائیل، به انتقاد شدید از سیاست خاورمیانه ای ایران پرداختند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل با اشاره به ایران خواهان گفتگو با کشورهای عربی برای آنچه «عناصر تندرو در منطقه» نامید، شد و گفت هدف ایران تضعیف ثبات در خاورمیانه و سرانجام در عربستان سعودی است. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز ایران را بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان دانست و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز گفت تلاش ایران این است که عراق و سوریه را به دوکشور شیعه تبدیل کند که بسیار خطرناک است.

محمد جواد ظریف در قبال این انتقادهای تند علیه ایران گفت که مشکل تروریسم در منطقه بدون همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس حل نمی شود و ایران خواهان گفتگو بر اساس منافع مشترک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد