موانع رسیدن به توافق در مورد آینده اقتصادی یونان در نشست کشورهای حوزه پولی یورو چیست؟

موانع رسیدن به توافق در مورد آینده اقتصادی یونان در نشست کشورهای حوزه پولی یورو چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه دولت و مردم یونان چشم براه رسیدن به توافق کشورهای منطقه یورو در مورد پایان دادن به ارزیابی اصلاح اقتصادی این کشور هستند، رسیدن به این توافق در نشست مهم وزیران دارایی حوزه پولی یورو موسوم به

آگهی

در حالیکه دولت و مردم یونان چشم براه رسیدن به توافق کشورهای منطقه یورو در مورد پایان دادن به ارزیابی اصلاح اقتصادی این کشور هستند، رسیدن به این توافق در نشست مهم وزیران دارایی حوزه پولی یورو موسوم به «یورو گروپ» که روز دوشنبه برگزار می شود، بعید بنظر می رسد. تایید اصلاحات صورت گرفته شرط پرداخت قسمت دیگری از بسته کمک مالی به این کشور است.

با اینکه کشورهای اروپایی حوزه یورو و وام دهندگان، روند رشد اقتصادی و اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی در یونان را مثبت ارزیابی می کنند اما آن را کافی نمی دانند و بر لزوم اجرای اصلاحات اقتصادی تاکید دارند.

وزیر اقتصاد و دارایی آلمان روز یکشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی در مورد اصلاحات و احتمال خروج یونان از حوزه یورو گفت: «یونان نیاز به اصلاحات دارد. چنانچه اصلاحات را اجرا کند، مشکلی در پیش روی این کشور نخواهد بود. اما اگر اصلاحات را نپذیرد با مشکل مواجه می شود.»

هفته گذشته و در آستانه نشست مهم وزرای حوزه پولی یورو، دولت یونان مخالفت خود را در مورد اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی بیشتر از جمله کاهش مستمری بازنشستگان اعلام کرده بود.

مهلت بعدی پرداخت وام های بین المللی برای یونان در ماه ژوئیه امسال است و دولت این کشور مایل به حل مشکلات اقتصادی تا پیش از رسیدن به مهلت نهایی است. اما بنظر می آید که چند انتخابات مهم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، آلمان و فرانسه در ماه های آینده باعث ایجاد تعلیق در تصمیم گیریهای مهم شده است.

مانع دیگر در راه رسیدن به توافق در مورد ارزیابی برنامه اصلاح اقتصادی یونان، تردید نهادهای وام دهنده بین المللی مانند صندوق بین المللی پول است که با وجود اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی و رضایت کشورهای اروپایی از اجرای آنها، در مورد بازپس دهی وام های یونان نگران هستند و اجرای دومین مرحله برنامه ریاضت اقتصادی را لازم می دانند.

نارضایتی مردم یونان نیز از اجرای این اصلاحات رو به افزایش است. یانیس کوزوپیس، رستوراندار یونانی در مورد سیستم مالیاتی برنامه ریاضت اقتصادی می گوید: «تا آنجا که من می دانم و اطلاع دارم، هیچکس و هیچ رستورانی با این میزان مالیات در وضعیت ریاضت اقتصادی نمی تواند دوام بیاورد.»

شرط نهادهای وام دهنده برای پرداخت قسمت دیگری از کمک مالی، پایبندی یونان نسبت به تعهدات خود از جمله اجرای اصلاحات است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان تدابیر اضافی ریاضت اقتصادی اجرا نخواهد کرد

با رای پارلمان، شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

هشدار صندوق بین‌المللی پول: هوش مصنوعی بر ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت