ایران در محور گفتگوهای آخرین روز کنفرانس مونیخ

ایران در محور گفتگوهای آخرین روز کنفرانس مونیخ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چالش های سیاسی در خاورمیانه، از موضوعات مهم سومین و آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ بود؛ فرصتی برای آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل تا بار دیگر توافق هسته ای با ایران را به نقد…

آگهی

چالش های سیاسی در خاورمیانه، از موضوعات مهم سومین و آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ بود؛ فرصتی برای آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل تا بار دیگر توافق هسته ای با ایران را به نقد بکشد.

او در این نشست گفت: «توافق با ایران کپی قراردادی است که ما با کره شمالی داشتیم و اکنون می بینیم که نتیجه آن در مورد کره شمالی چه بوده است. هیچ شکی وجود ندارد. اگر شما از هرکسی، از هر زن و مردی در خاورمیانه بپرسید هر کسی این را درک کرده است که ایران یک کره شمالی دیگر خواهد شد.»

وزیر خارجه عربستان سعودی نیز پس از سخنان وزیر خارجه ایران که کشورهای منطقه را برای حل مشکلات به گفتگو فراخواند، ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان نامید. او ایران را بخشی از مشکلات خاورمیانه خواند و نه بخشی از راه حل و بر این اساس، هر گونه گفتگو با ایران را رد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ یادآور شد که مشکلات عراق، سوریه، یمن و بحرین راه حل نظامی ندارند و هرکدام از آنها نیازمند یک راه حل سیاسی است.

او همچنین گفت: «ایران پاسخی به تهدیدات نخواهد داد. ایران به احترام پاسخ خیلی خوبی خواهد داد اما به تهدیدات نه.»

درگیری ها در سوریه و یافتن راه حلی برای پایان دادن به آن، دیگر موضوع گفتگو در نشست مونیخ بود.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با اعلام خبر از سر گیری مذاکرات صلح در ژنو گفت: «اگر شما خواهان شکست داعش هستید باید در سوریه به یک راه حل سیاسی فراگیر و معتبر دست یابید؛ حتی اگر چنین چیزی پیچیده و دور از دسترس به نظر برسد. این چالشی است که در چند هفته آینده با آن روبرو خواهیم شد.»

مخالفان دولت سوریه می گویند بطور کامل به مذاکرات صلح متعهد هستند اما بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نباید در قدرت باقی بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی برای اولین بار به کنفرانس امنیتی مونیخ دعوت شد

دبیرکل کنفرانس امنیتی مونیخ: احتمال جنگ های جدید در جهان وجود دارد

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟