لاوروف: از ۲۰ فوریه در شرق اوکراین آتش بس برقرار می شود

لاوروف: از ۲۰ فوریه در شرق اوکراین آتش بس برقرار می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چهار کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه روز شنبه در نشست امنیتی مونیخ توافق کردند تا از روز دوشنبه در شرق اوکراین آتش بس برقرار شود و طرفین درگیر ملزم و متعهد به اجرای توافقنامه آتش بس مینسک…

چهار کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه روز شنبه در نشست امنیتی مونیخ توافق کردند تا از روز دوشنبه در شرق اوکراین آتش بس برقرار شود و طرفین درگیر ملزم و متعهد به اجرای توافقنامه آتش بس مینسک باشند.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این نشست اعلام کرد که «گروه تماس بار دیگر توافق کرد تا از ۲۰ فوریه آتش بس برقرار و سلاح های سنگین به مناطقی که می باید استقرار یابند، عقب کشیده شوند.»

شرق اوکراین خصوصا از اواخر ماه ژانویه شاهد درگیری های پراکنده بین جدایی طلبان هوادار روسیه و ارتش دولت مرکزی اوکراین بوده است. کی یف و مسکو دیگری را به نقض توافقنامه آتش بس متهم می کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر اهمیت توافقنامه مینسک وعده تلاش برای بهبود روابط با روسیه را داد و گفت که مسکو باید به پایان دادن به درگیری ها در اوکراین متعهد و پایبند باشد.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه دولت خانم مرکل هم «کارآیی روند سیاسی را در فقدان آتش بس، و عقب نکشیدن سلاح های سنگین ناممکن» خواند و افزود که «در چند هفته آتی برای اعمال راه حل سیاسی دوباره دیدار خواهیم کرد.»

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

آقای ترامپ لحنی بسیار معتدل تر در برابر روسیه در پیش گرفته است و در توجیه ضمیمه شبه جزیره کریمه اوکراین به خاک روسیه می گوید نباید از نظر دور داشت که بسیاری در این جزیره خواهان استقلال و پیوستن به روسیه بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای کی‌یف در حمله به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه: چند فرمانده ارشد روس کشته شدند

وزرای خارجه آمریکا و اوکراین در جشن بازگشت مک‌دونالد به کی‌یف سیب‌زمینی سرخ‌کرده سفارش دادند

زلنسکی وزیر دفاع جدید اوکراین را معرفی کرد؛ یک تاتار کریمه جایگزین رژنیکوف می‌شود