Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چگونه کامیون‌های سنگین پل‌ها و جاده‌ها را ویران می‌کنند، راهکاری جالب برای وزن‌کشی کامیون‌ها

چگونه کامیون‌های سنگین پل‌ها و جاده‌ها را ویران می‌کنند، راهکاری جالب برای وزن‌کشی کامیون‌ها
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا در کنار مواضع جنجالی سیاسی خود، اما همواره درباره وضعیت بحرانی راه‌های ارتباطی، پل‌ها، جاده‌ها و بزرگ‌راه‌های آمریکا هم اظهارنظر می‌کند. او می‌گوید وضعیت اسف‌بار پل‌ها و جاده‌ها بر اقتصاد کشور تاثیری منفی گذاشته است و باید هرچه سریعتر راهی برای بازسازی و تعمیر این موارد اندیشید.

امروزه نقش راه و ترابری در رشد و شکوفایی اقتصاد یک کشور،‌ انکارناپذیر است و سرمایه‌گذاری در این بخش، موضوعی است که کشورهای توسعه یافته به هیچ‌وجه از آن غافل نیستند. راه‌ها از جمله سرمایه‌های عمده ملی هر کشوری محسوب می‌شوند. از طرف دیگر عدم توجه لازم به نگهداری راه‌ها، زیربنا و همچنین پل‌ها و جاده‌ها باعث می‌شود تا هزینه‌های نگهداری به هزینه‌های سنگین نوسازی و بازسازی تبدیل شود. بنابراین اگر بتوان با فن‌آوری‌های نوین و با صرف هزینه‌های کمتر، به نگهداری از پل‌ها و راه‌های ارتباطی پرداخت، می‌توان در هزینه‌های مالی راه‌سازی و پل‌سازی بسیار صرفه‌جویی کرد.

دکتر شروین تقوی لاریجانی که پژوهش‌های قبلی او در «ناسا»، منجر به اثبات یک ساعت اتمی جدید شد و دکتر تامس هیتون (پدر سیستم هشدار زودهنگام زلزله آمریکا که کارشناس معروف جهانی در علم و مهندسی زلزله است ) مشترکا در «دانشگاه کلتک آمریکا» فناوری جدیدی درست کرده‌اند که بوسیله آن می‌توان از پل‌ها با هزینه‌های اقتصادی به مراتپ پائین‌تر نگهداری کرد.


دکتر شروین تقوی لاریجانی (سمت راست) و دکتر تامس هیتون (پدر سیستم هشدار زودهنگام زلزله آمریکا)

آقای دکتر تقوی لاریجانی در گفتگویی کوتاه با یورونیوز ابتدا با اشاره به اهمیت پل‌ها و جاده‌ها در آمریکا می‌گوید که وضعیت برخی راه‌های ارتباطی در این کشور بسیار بحرانی است.

وی می‌گوید: «براساس گزارشی که انجمن سازندگان پل‌ها و جاده‌های آمریکا ارائه داده است در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از ۶۰۰ هزار پل در این کشور دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارند. یکی از دلایل مهم مشکلات و نقص‌هایی که این پل‌ها دارند، عبور کامیون‌هایی است که وزنی بسیار سنگین‌تر از آنچه می‌نمایند دارند.»

دکتر تقوی می‌افزاید: «در یک مطالعه دولتی مشخص شده است که هرچند جرم یک کامیون (همراه با بار حدود ۴۰ تنی) فقط ۲۰ برابر جرم یک ماشین خودروی سواری است،‌ اما آسیبی که همین کامیون ۴۰ تنی بر جاده‌ها وارد می‌کند ۹۶۰۰ برابر اتومبیل‌های سواری است. برای همین است که در هر کشوری، عبور کامیون‌ها کاملا محدود به وزن آنها می‌شود، مساله‌ای که اجرای آن به سادگی امکان‌پذیر نیست و برای مثال نمی‌توان وزن دقیق هر کامیون عبوری را به سهولت مشخص و برای آن اجازه تردد صادر کرد.»

وی در ادامه درباره توضیح چرایی اجرای قوانین وزن کردن کامیون‌ها می‌گوید: «ببینید در حال حاضر راه‌هایی برای کنترل وزن ماشین‌های سنگین وجود دارد. از جمله شارژ خودروها و یا نصب کردن سنسورهایی خاص در داخل جاده و یا روش‌های قدیمی‌تری مثل روی باسکول رفتن و غیره.. در هر صورت این روش‌ها آسان نیست و همچنین راه‌های دور زدن فراوانی هم دارد و راننده‌ها به سهولت می‌توانند از وزن مقرر شده برای خودروهای‌شان تخطی کنند.»

وزن‌کشی از طریق یک دوربین

دکتر شروین تقوی می‌گوید که وی به همراه همکارش دکتر تامس هیتون (پدر سیستم هشدار زودهنگام زلزله آمریکا) روش جدید و بسیار کم هزینه‌ای را طراحی کرده‌اند که بوسیله‌ آن می‌توان ماشین‌های سنگین را وزن کرد و همچنین اثر آن را روی پل‌ها نشان داد.

او می‌گوید: «همانطور که در ویدئوی ذیل می‌بینید ما پل «وینسنت توماس» در بندر لوس آنجلس را هدف آزمایش خود قراد دادیم. در این پل ما با یک دوربین به ثبت تصاویر از حرکت کامیون‌های سنگین و اثر آنها روی پل پرداختیم و در نهایت موفق شدیم که نشان دهیم چگونه این قبیل ماشین‌های سنگین روی پل‌ها اثرات می‌گذارد.»

این دانشمند جوان مقیم آمریکا در پایان می‌گوید: «ما تنها و تنها با یک دوربین ساده موفق شدیم وزن ماشین‌های سنگین را اندازه‌گیری کنیم. آن هم در پل «وینسنت توماس» که دو ساحل کانال آبی اصلی بندر لوس‌آنجلس را به هم وصل می‌کند و در واقع راه اصلی دسترستی به بندر لوس‌آنجلس است که یکی از شلوغ‌ترین بندر های جهان و یکی از مهم‌ترین دروازهای جهان به بازار خاور دور است. به هر حال این روش، تکنیکی بسیار کم خرج و همین‌طور بسیار کاربردی است. به‌طوری که اساسا نیازی به دسترسی مستقیم به هیچ کامیونی و یا خود پل نیست و تنها با یک دوربین می‌توانید وزن آن را مشخص کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پای هوش‌مصنوعی به صدا و سیمای ایران هم کشیده شد؛ جنجالی شدن «مصاحبه جعلی» با کریستیانو رونالدو

انسان‌های زمان قدیم فلزات را چگونه استخراج می‌کردند؟

چرا نمی‌توان بالای کوه اورست تخم مرغ آب‌پز کرد؟