آزمایش موشکی تازه کره شمالی خشم همسایه جنوبی و ژاپن را برانگیخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزمایش موشکی تازه کره شمالی خشم همسایه جنوبی و ژاپن را برانگیخت

کره شمالی موشک بالستیک تازه ای آزمایش کرد. به گزارش یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی این موشک در نخستین ساعات روز یکشنبه از بانگیون در استان پیونگان شمالی در غرب کشور به سوی دریای ژاپن در شرق پرتاب شده است.

این اقدام انتقاد همسایه جنوبی را برانگیخت. جون هیوک، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی در این ارتباط گفت: «تحریکات دوباره کره شمالی ماهیت حکومت کیم جونگ اون را آشکار می کند که به گونه ای دیوانه وار و غیرعقلانی غرق در توسعه هسته ای و موشک های بالستیک است.»

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر، اعلام کرده که موشک مورد آزمایش کره شمالی از نوع میان برد بوده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم که در حال دیدار از آمریکاست در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی به شدت از آن انتقاد کرد و گفت: «نسبت به پرتاب موشک اخیر توسط کره شمالی به هیچ وجه نمی توان مدارا کرد. کره شمالی باید به قطعنامه شورای امنیت کاملا متعهد باشد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز طی یک نشست خبری با نخست وزیر ژاپن در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی، حمایت صد در صد کشورش را از ژاپن را اعلام کرد.

طی یکسال گذشته کره شمالی بارها به آزمایش موشکی دست زده که مخالفت آمریکا و متحدانش در شرق آسیا را برانگیخته و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل را به همراه داشته است.