دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا لغو فرمان مهاجرتی ترامپ را تایید کرد

دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا لغو فرمان مهاجرتی ترامپ را تایید کرد
نگارش از Euronews

دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا با صدور حکمی علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، اجرای دوباره ممنوعیت ورود مسافران و مهاجران هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به آمریکا را رد…

دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا با صدور حکمی علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، اجرای دوباره ممنوعیت ورود مسافران و مهاجران هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به آمریکا را رد کرد.

دلیل دادگاه ناکافی بودن دلایل و مستندات مرتبط با پیامد های غیرقابل جبران اجرا نکردن فوری فرمان رئیس جمهوری عنوان شده است.

این حکم خشم رئیس جمهوری آمریکا را برانگیخته و به احتمال زیاد در مرحله بعد او دست به دامن دیوان عالی کشور خواهد شد. دونالد ترامپ در حساب توییتر خود در واکنش به حکم دادگاه تجدید نظر نوشته: «در دادگاه شما را می بینم. امنیت کشور ما در معرض خطر است!»

وزارت دادگستری آمریکا هم با اذعان به رای دادگاه تجدید نظر اعلام کرده که در حال بررسی «گزینه های قانونی» است.

دونالد ترامپ دو هفته قبل(۲۷ ژانویه) حکمی جنجال برانگیز موسوم به «محفاظت از آمریکا در برابر ورود تروریست های خارجی» را صادر کرد. که به موجب آن ورود مهاجران و شهروندان هفت کشور (ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن) به آمریکا بطور موقت ممنوع شد.

در پی آن قاضی فدرال سیاتل در ایالت واشنگتن، فرمان ترامپ را موقتا به حالت تعلیق درآورد. آنچه خشم دونالد ترامپ را برانگیخت و در واکنش به این اقدام، وزارت دادگستری آمریکا خواستار رسیدگی دوباره به این پرونده در دادگاه تجدیدنظر شد.

مخالفان، فرمان رئیس جمهوری آمریکا را مغایر با قانون اساسی و منافع کشور می دانند.

رای نهایی دادگاه تجدیدنظر فدرال عملا دولت دونالد ترامپ را در این زمینه ناکام گذاشته و مسافران و مهاجران کشورهای مذکور همچنان می توانند با داشتن مدارک معتبر به آمریکا سفر کنند.

مطالب مرتبط