Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ در اوکراین، آتش زیر خاکستر

جنگ در اوکراین، آتش زیر خاکستر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اوکراین از سه سال پیش درگیر جنگ و درگیری منطقه ای است.

آگهی

اوکراین از سه سال پیش درگیر جنگ و درگیری منطقه ای است. با ۹۷۰۰ کشته و ۲۱ هزار زخمی جنگ، این کشور شرق اروپا هنوز با آرامش فاصله بسیاری دارد. درگیری میان ارتش اوکراین و جدایی طلبان شرق که از آوریل ۲۰۱۴ شروع شد به تازگی شدت یافته است. الکساندر هیو، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که بر رعایت آتش میان دو طرف نظارت می کند در این زمینه می گوید: «جنگ اکنون تا حدودی تخفیف یافته است. با این حال در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای ویژه نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا بیش از ۱۳۰۰ مورد نقض آتش بس در ناحیه دونتسک را ثبت کرده اند.»

اولین توافق برای توقف درگیری در منطقه دونباس، سپتامبر ۲۰۱۴ در شهر مینسک انجام شد. ولی تنها پس از چند هفته، جنگ از سر گرفته شد. فوریه ۲۰۱۵ با تلاش فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، همچنین ولادیمیر پوتین و پترو پروشنکو روسای جمهوری روسیه و اوکراین توافقنامه آتش بس امضا شد. طی دو سال گذشته این موافقتنامه به نام «مینسک دو» مکررا نقض شده است در حالیکه طرفین یکدیگر را مسئول شکستن آتش بس قلمداد می کنند.

پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین گفت: «مسئولیت کامل وخیم شدن وضعیت در آودیوکا و مناطق صنعتی اطراف آن، گلوله باران مناطق مسکونی و کشته شدن غیر نظامیها، زخمی شدن خبرنگاران و کشته شدن نیروهای نظامی ارتش اوکراین کاملا برعهده طرف روسی و نیروهای نظامی مورد حمایت روسیه است.» در همین حال رییس جمهور روسیه می گوید: «رهبری اوکراین امروز به پول نیاز دارد و بهترین راه برای کشیدن پول از اتحادیه اروپا، بعضی از کشورهای عضو آن، آمریکا و همچنین نهادهای بین المللی مالی این است که خودشان را قربانی تجاوز نظامی نشان بدهند.»

دونباس، در شرق اوکراین و بویژه شهر دونستک یکی از کانونهای اصلی درگیری است در حالیکه طرفین برخلاف توافق آتش بس، تعهد خود برای خروج سلاحهای سنگین از منطقه را عملی نکرده اند. به تازگی شهر آودیوکا صحنه درگیری شده است. این شهر استراتژیک آوریل سال ۲۰۱۴ بدست جدایی طلبان افتاد و چند ماه بعد به تصرف ارتش اوکراین در آمد. به گفته تحلیلگران آودیوکا اکنون یکی حادترین مناطق درگیری است. این جنگ با ضایعات انسانی بسیار و تخریب زیرساختهای شهری به بحران انسانی در دوسوی خط درگیری دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره تنش در شرق اوکراین گفتگو می کنند

سازمان ملل متحد: بحران انسانی در شرق اوکراین تشدید شده است

بحران شرق اوکراین؛ تشدید درگیری ها بین جدایی طلبان و نیروهای دولتی