توتال: نهایی شدن سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ایران منوط به تمدید تعلیق تحریم‌های آمریکا است

توتال: نهایی شدن سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ایران منوط به تمدید تعلیق تحریم‌های آمریکا است
نگارش از Euronews

مدیر عامل شرکت فرانسوی توتال روز پنجشنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که تصمیم گیری نهایی این شرکت برای اجرای دو میلیارد دلار سرمایه گذاری گاز در میدان پارس جنوبی ایران، به تمدید تعلیق تحریم های آمریکا قبل از تابستان آینده بستگی دارد.

شرکت توتال اولین شرکت بزرگ غربی در زمینه انرژی است که پس از توافق برجام و برداشته شدن تحریم ها، قراردادهای بزرگ انرژی با ایران امضا کرد.

به گزارش رویترز، پاتریک پویانه مدیر عامل توتال که در نشستی با روزنامه نگاران در پاریس سخن می گفت، به دو دستور اجرایی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا اشاره کرد که بر اساس آن تحریم های نفت و انرژی مربوط به ایران به حالت تعلیق درآمده است. او گفته که مدت تعلیق ها ۱۸ ماهه است و سرمایه‌گذاری این شرکت منوط به این است که دونالد ترامپ قبل از تابستان آینده این تعلیق را تمدید کند.


آقای پویانه تاکید کرده که ادامه تعلیق تحریم ها، به ما امکان خواهد داد تا به اجرای قراردادها با ایران بپردازیم، اما چنانچه دولت آمریکا تصمیم بگیرد تا توافق هسته ای با ایران را پاره کند، ما قادر به ادامه کار با ایران نخواهیم بود.

پاتریک پویانه روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت که قرارداد گازی ماه نوامبر گذشته با ایران یک قرارداد برد-برد است و در صورت اجرایی نشدن آن، شرکت توتال از ضمانت های مالی لازم برخوردار است.

مطالب مرتبط