فاکس نیوز: «ایران از پرتاب یک موشک پرقدرت منصرف شده است»

فاکس نیوز: «ایران از پرتاب یک موشک پرقدرت منصرف شده است»
نگارش از Euronews

شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا در یک گزارش اختصاصی اعلام کرد که ایران در یک تصمیم غیرمنتظره از پرتاب یک موشک سفیر از پایگاهی در استان سمنان منصرف شده است.

این گزارش که با استناد به تصاویر ماهواره‌ای سایت ایمیج‌ست اینترنشنال نوشته شده و به تایید «مقام‌های رسمی» آمریکا رسیده است، نشان می‌دهد که فعالیت در این سایت در روزهای گذشته به شدت افزایش یافته و یک موشک سفیر هم در جایگاه پرتاب قرار گرفته، اما سرانجام روز سه‌شنبه ۷ فوریه/ ۱۹ بهمن این موشک به دلیلی نامعلوم از جایگاه پرتاب خارج و به مکان دیگری منتقل شده است.

ایران ۲ سال پیش با استفاده از موشک سفیر– که به گفته فاکس‌نیوز تفاوت چندانی با موشک‌های بالستیک قاره‌پیما ندارد- یک ماهواره در مدار زمین قرار داد.

به گزارش این رسانه‌ نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکا، مقام‌های پنتاگون (وزارت دفاع ایالات متحده) نسبت به فعالیت‌های این سایت موشکی حساس بودند، چرا که آخرین موشک بالستیک ایران هم ۲۹ ژانویه از همین پایگاه شلیک شده بود؛ شلیکی که باعث افزایش کم سابقه تنش میان تهران و واشنگتن شد.


مقام‌های ایران تا زمان تنظیم این خبر واکنشی به گزارش فاکس‌نیوز نشان نداده اند.

همچنین روز چهارشنبه ۲۰ بهمن، یک مقام آمریکایی به همین شبکه گفته است که ایران یک روز پس از اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه ۲۵ شخص و نهاد ایرانی، یک موشک کوتاه برد مدل مرصاد را آزمایش کرده است. حسین دهقان، وزیر دفاع ایران روز پنجشنبه این خبر را تکذیب کرد و گفت: «ادعای جدید آمریکایی‌ها مبنی بر آزمایش جدید موشکی ایران ساختگی و با هدف دشمن‌سازی و ایران‌هراسی است.»

مطالب مرتبط