نگاهی به برخی شاخصها در اتحادیه اروپا ۲۵ سال پس از امضای پیمان ماستریخت

نگاهی به برخی شاخصها در اتحادیه اروپا ۲۵ سال پس از امضای پیمان ماستریخت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست و پنج سال پیش رهبران اتحادیه اروپا پیمان ماستریخت را امضا کردند که راه را برای به وجود آمدن اتحادیه کنونی اروپا هموار کرد.

آگهی

بیست و پنج سال پیش رهبران اتحادیه اروپا پیمان ماستریخت را امضا کردند که راه را برای به وجود آمدن اتحادیه کنونی اروپا هموار کرد. این سالگرد، همراه با بحران موجودیت در اتحادیه اروپاست که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه، «برکسیت»، بلوک کشورهای اتحادیه اروپا به آن دچار شده اند.

زمان خوبی است که نگاهی بیاندازیم به پیشرفتها و تغییراتی که از ۷ فوریه ۱۹۹۲ تا کنون در اروپا صورت پذیرفته است. پیمان ماستریخت تا سال ۱۹۹۳ به اجرا در نیامد، ولی ما زمان امضای آن را برگزیده ایم تا چند شاخص اصلی را از آن زمان تا امروز بررسی کنیم.

بدهی دولتی براساس تولید ناخالص ملی

یکی از ستونهای اصلی پیمان اتحادیه اروپا، شالوده لازم برای داشتن واحد پول مشترک بود. به این منظور، کشورهای عضو باید معیارهای سفت و سختی را رعایت می کردند تا زمینه وحدت اقتصادی و پولی فراهم شود.

یکی از این معیارها این بود که میزان بدهی دولت کمتر از ۶۰درصد تولید ناخالص ملی باشد.

اما همانطور که نمودار اول ما نشان می دهد تعداد کمی از کشورها توانستند طی ربع قرن گذشته، این هدف را برآورده کنند.

سرانه تولید ناخالص داخلی

سرانه تولید ناخالص ملی یکی از شاخص های اصلی ثروت و قدرت اقتصادی کشورهاست. این شاخص از سال ۱۹۹۲ تا کنون در اتحادیه اروپا مرتبا افزایش یافته و تنها در بحران اقتصادی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ بود که افت کرد.

همانطور که نمودار نشان می دهد یونان و ایرلند در بین کشورهایی هستند که پس از بحران اقتصادی بیشترین کاهش در تولید ناخالص ملی را داشته اند.

جمعیت اروپا

جمعیت کشورها پس از شکل گیری اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

بسیاری از قویترین اقتصادهای این بلوک شاهد افزایش بالای جمعیت بوده اند. جمعیت فرانسه ده میلیون نفر بیشتر شده است. اما جمعیت رومانی که در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد، به خاطر مهاجرت کمتر شده است.

امید به زندگی

امید به زندگی به طور پیوسته، در آخرین ربع قرن در کشورهای اتحادیه اروپا که در نمودار زیر مورد مطالعه قرار گرفته، افزایش یافته است.

بلغارستان و رومانی شاهد افزایش امید به زندگی تا سال ۲۰۱۴ بودند.

نرخ بیکاری

یکی از اهداف امضای پیمان ماستریخت، اشتغالزایی بود. با این وجود همانطور که نمودار نشان می دهد، نرخ بیکاری در کشورهای یونان، پرتغال و اسپانیا به پایین ترین سطح خود از سال ۱۹۹۲ رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام «رشوه‌خواری» بازداشت شد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است