Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض به طرح تخریب چند بنای فرهنگی و زیست‌محیطی در ایران

اعتراض به طرح تخریب چند بنای فرهنگی و زیست‌محیطی در ایران
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طرح تخریب چند بنای تاریخی و زیست‌محیطی در تهران و شهرستان‌ها اعتراض طرفداران حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست را برانگیخته است. باغ و ویلای نمازی در تهران یکی از این بناهاست که ۵۵۰ معمار، شهرساز و روزنامه‌نگار طی نامه ای به شهردار تهران و برخی از مقامات قضائی خواهان اقدام فوری برای نجات آن از تخریب شده‌اند.

در این نامه از جمله آمده است: «اهميت اين بنا از منظر فرهنگی در جامعه بين ‏المللي چنان حائز اهميت است که اگر از موضوع حريم کاخ جهاني گلستان و سراي دلگشا پر اهميت ‏تر نباشد، کم اهميت ‏تر هم نيست. با این حال در سال ۱۳۹۱ کمیسیون ماده پنج شهر تهران با حجم عظیم ساخت و ساز با تراکم حیرت آور هزار و صد درصد در قالب یک مجموعه تجاری و اداری و هتل چهل و شش طبقه(سی و شش طبقه روی زمین و ده طبقه زیر زمین) در این باغ موافقت کرده است. همچنین دیوان عدالت اداری نیز حکم به خروج بنای مذکور از ثبت میراث فرهنگی داده است که به این ترتیب شاهد ویرانی قطعی آخرین باغ بزرگ غیر سفارتی شمیران و بنای با ارزش درون آن خواهیم بود.»

به گزارش همشهری، ويلاي نمازي يكي از دو اثر مهم جيوپونتي معمار مشهور ايتاليايي در خاورميانه است كه متخصصان از آن با عنوان پل رسيدن به معماري مدرن در دوران بعد از جنگ جهاني دوم ياد كرده‌اند. در آذرماه امسال نیز کمپینی برای نجات این بنای تاریخی به راه افتاد تا از تخریب آن به بهانه ساخت یک هتل جلوگیری شود.

بنای دیگری که طرح تخریب آن در دست اجرا قرار دارد، بنای فرهنگی معروف به «خانه-شهر» در کرمان است که معاون عمرانی استاندار کرمان، ۲۰ روز به شورای شهر فرصت داده تا این خانه را برای تخریب تخلیه کند، خانه‌ای که محل خاطرات جمعی مردم کرمان است؛ براین اساس قرار است ورودی استانداری کرمان جای این خانه باز شود.

به گزارش ایسنا، «علی‌اصغرخان اصفهانی»، از اولین گروه معماران ایرانی و هم‌دوره با پیرنیا بود که اوایل سال ۱۳۴۸ «خانه – شهر»ِ کرمان را در میدان فلسطین، خیابان شورا برای کرمانی‌ها ساخت، خانه‌ای برای همه مردم کرمان که مردم شهر ماهانه ۱۵ ریال برای ساختش هزینه می‌کردند، اما حالا استانداری کرمان نقشه‌ای ریخته که برای اجرایی شدن‌اش باید این خانه را نیز تخریب کرد.

قطع درختان یک باغ ۴۵۰۰ متری در خیابان فرشته (فیاض‌بخش) در تهران برای احداث ساختمان نیز مورد اعتراض طرفداران حفظ محیط زیست و فضای سبز این شهر قرار گرفته است. این باغ در اختیار بنیاد مستضعفان است.

محمد حقانی عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران روز دوشنبه ۱۸ بهمن‌ماه در جلسه علنی این شورا در مورد تخریب این باغ گفت: «این باغ که در منطقه یک واقع شده است، شبانه و با بیل‌های مکانیکی، درختانش قطع می‌شود و تمام روزنامه‌ها نیز تصاویر قطع درختان را منتشر کرده‌اند.»

آقای حقانی درباره طرح تخریب این باغ گفت: «سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران اعلام کرده که صدور پروانه برای ساخت و ساز در این باغ نباید انجام شود. این در حالی است که پروانه ساخت و ساز در این باغ یک بار در سال ۹۲ صادر شده و از سال ۹۲ تا سال ۹۵ به رغم اعلام سازمان بوستان‌ها بار دیگر تمدید شده است. البته در خود پروانه نیز مغایرت‌هایی نیز وجود دارد.»

این عضو شورای شهر همچنین در مورد اعتراض مردم به تخریب این باغ گفت: «مردم منطقه به شدت به قطع این درختان معترض هستند و حتی نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری نیز نامه‌ای ارسال کرده‌اند. متاسفانه باغات شهر تهران در بسیاری از مناطق این کلانشهر در معرض تهدید هستند. چرا باید به طور شبانه و در بارش برف درختان قطع شوند، سرشاخه‌ها در محل سوزانده و کنده‌ها از این باغ منتقل شوند.»

با آنکه در ایران طی سال‌های گذشته آگاهی و حساسیت مردم نسبت به حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی کشور رشد چشمگیری داشته و تخریب آن‌ها موجب اعتراضات مدنی گسترده شده، اما به نظر می رسد که در بسیاری موارد، جاذبه برج‌سازی و قدرت نهادهای طرفدار آن به سود این تخریب عمل کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد جمع آوری کمک مالی برای حفظ یک بنای تاریخی در فرانسه شکسته شد

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟