فشار اتحادیه اروپا بر دولت رومانی همزمان با اعتراضهای سراسری در بخارست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فشار اتحادیه اروپا بر دولت رومانی همزمان با اعتراضهای سراسری در بخارست

هزاران نفر در خیابانهای بخارست و شهرهای دیگر رومانی دولت را تحت فشار گذاشته اند و صدها کیلومتر آن سوتر در بروکسل هم دولت رومانی تحت فشار است.

اعتراضها پس از آن آغاز شد که دولت رومانی با صدور فرمانی زمینه آزادی ده ها نفر از مقامهای دولتی را که به فساد متهم هستند فراهم کرد.

شماری از مقامهای اتحادیه اروپا از دولت رومانی خواسته اند که در این زمینه تجدید نظر کند.

سیگفرید مورسان، نماینده رومانی در پارلمان اروپا که مخالف این حکم است می گوید: «ما فقط ده روز فرصت داریم که وضعیت را عوض کنیم. اگر در این ده روز دولت بخشنامه خود را پس بگیرد، این قانون عملی نخواهد شد و نظام قضایی ما آسیب نخواهد دید. متحدان ما از جمله کمیسیون اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا باید از همه ابزارهای خود استفاده کنند تا بر دولت فشار وارد کنند تا این قانون را عوض کند.»

شماری از مخالفان دولت رومانی می گویند فساد در دولت نهادینه شده است.

نوریکا نیکولای، نماینده رومانی در پارلمان اروپا می گوید: «فساد مشکل بزرگی در رومانی است. مثل بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا. ما باید جلوی آن را بگیریم. اما متاسفانه دولت رومانی اقدامات اندکی برای جلوگیری از گسترش فساد کرده است. ما به قوانین روشنی نیاز داریم که احتیاجی به تفسیر به نفع این جناح یا آن جناح نداشته باشند.»

دولت رومانی گفته است که دلیل صدور این حکم کاهش شمار زندانیان بوده است. این در حالی است که منتقدان، نخست وزیر را متهم کرده اند که قصد دارد با صدور این حکم، مقامهای هم حزبی خود را که درگیر پرونده های فساد گسترده هستند آزاد کند.