Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تظاهرات بی سابقه در رومانی در مخالفت با طرح دولت

تظاهرات بی سابقه در رومانی در مخالفت با طرح دولت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز چهارشنبه یکی از بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در رومانی علیه طرح دولت برای تغییرات قوانین کیفری این کشور در بخارست برگزار شد.

آگهی

روز چهارشنبه یکی از بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در رومانی علیه طرح دولت برای تغییرات قوانین کیفری این کشور در بخارست برگزار شد. مخالفان در این تظاهرات که به خشونت گرایید، از دولت خواستند اجرای این طرح را که به سیاستمداران امکان می دهد از تعقیب قضایی در صورت اختلاس و فساد مالی دور بمانند متوقف کند.

یک وبلاگ نویس که در این تظاهرات حضور داشت، با اشاره به احساس فریب خوردن در میان مردم می گوید: «این حجم از مخالفان در این تظاهرات باورنکردنی است. آنها از این دولت سرخورده شده اند. دولت سوسیالیستی که تنها یک ماه پیش برسر کار آمده و در یک ماه، کاری کرده است که امروز بیش از ۱۰۰ هزار نفر علیه آن انقلاب کرده و به خیابان ها آمده اند.»

طبق طرح ارائه شده توسط دولت که مورد تصویب هیات وزیران نیز قرار گرفته بیش از ۲۵۰۰ نفر زندانی که عمدتا از اعضای احزاب و سیاستمداران هستند نیز مشمول عفو می شوند.

یک خبرنگار حاضر در این تظاهرات نیز می گوید: «هیچوقت فکر نمی کردم که امکان این عمل [از سوی دولت] وجود داشته باشد. همیشه تصور می کردم که منطق و احساس وظیفه باعث تصویب قوانین معتبر خواهد شد. وقتی اقدام دولت را دیدم فهمیدم که اشتباه کردم.»

رسانه های رومانی این تظاهرات را از سال ۱۹۸۹ و اعتراض ها علیه دولت کمونیست وقت بی سابقه دانسته اند.

یکی از معترضان می گوید: « ما نمی خواهیم که دولت عوض شود، آنها قولهای زیادی را به رای دهندگان داده اند و ما می خواهیم عملی شدن این وعده ها را ببینیم.»

بنا به اعلام وزرات کشور رومانی، دو پلیس و دو نفر از معترضان مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده اند. بیش از هزار پلیس برای مقابله با این تظاهرات که پنج ساعت طول کشیده است در خیابان های بخارست مستقر شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به طرح جرم زدایی دولت رومانی

ادامۀ تظاهرات در رومانی علیه دولت این کشور

شکاف طبقاتی و فساد مالی مانع اصلی توسعه پایدار در جهان