Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکاف طبقاتی و فساد مالی مانع اصلی توسعه پایدار در جهان

شکاف طبقاتی و فساد مالی مانع اصلی توسعه پایدار در جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال ۲۰۱۶ سالی بود که فساد سازمان یافته و نابرابریها و بی عدالتیهای اجتماعی باعث پیروزی سیاستمداران پوپولیست در سراسر جهان شد.

آگهی

سال ۲۰۱۶ سالی بود که فساد سازمان یافته و نابرابریها و بی عدالتیهای اجتماعی باعث پیروزی سیاستمداران پوپولیست در سراسر جهان شد. بسیاری از ناظران معتقدند از برکسیت گرفته تا انتخاب دونالد ترامپ همه و همه نتیجه افزایش همین بی عدالتی ها بوده است.

البته بحران مهاجران و تروریسم نیز عامل مضاعفی برای تقویت و پیروزی پوپولیسم بود. اگر سری به آمار منتشر شده بزنیم متوجه می شویم فساد اداری بخشهای دولتی مهمترین بحرانی است که گریبان کشورهای جهان را گرفته است.

نمودارها نشان می دهند که نرخ فساد در کشورها افزایش بی سابقه ای داشته است. حلقه تکراری بین فساد دولتی و نابرابریها در جهان باعث شده است تا روند توزیع و پخش ثروت در جهان بصورت کم سابقه ای تبعیض آمیز باشد و اختلاف طبقاتی در جهان بیش از پیش مشهود شده است.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/14v5xFKer_N8VRAy-sh2KOv3CSdlrykAY_f7RyKgP1Kc/edit?usp=sharing

همانطوری که در افشاگریهای «اوراق پاناما» و «لوکیلیکز» شاهد بودیم ثروتمندان جهان همچنان با تکیه بر سیاستمداران فاسد با فرار مالیاتی نقش اصلی را در این بی عدالتیها ایفا می کنند.

به گفته خوزه اوگار، دبیر سازمان شفافیت بین الملل، در بسیاری از کشورهای جهان بسیاری از نیازهای اولیه بشری محرومند و در همان کشورها نادر ثروتمندان همچنان جوانان را استثمار می کنند.

یکی از بزرگترین پرونده های فساد مالی و رانت خواری، پتروبراس و ادبرکت برزیل هستند که رهبران پیشین برزیل در آن نقش داشته اند. اقتصاددانان معتقدند که فساد پدیده مخربی است که مانع اصلی توسعه پایدار در جهان است. اعداد این نمودار اثرات منفی افزایش پدیده فساد روی بسیاری از متغیرهای اقتصادی را نشان می دهد.

ایران یکی از کشورهایی که از لحاظ شفافیت بین المللی و مبارزه با فساد یکی از قعرنشینان جدول است. ایران در رتبه ۱۳۶ است که آن را بالاتر از گواتمالا و پایین تر از اوکراین قرار می دهد.

افغانستان در میان ده کشور آخری جدولی است که نشان می دهد فساد تاثیر زیادی روی اقتصاد دارد. رتبه افغانستان در این جدول ۱۷۰ است. فاسدترین کشور جهان در سال ۲۰۱۶ سومالی و نیوزیلند کمترین فساد مالی و اداری و بیشترین شفافیت را در میان کشورهای جهان دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ یکی از قضات پرونده پتروبراس در سانحه هوایی

اعتراض هزاران رومانیایی به طرح دولت برای جرم زدایی و عفو زندانیان

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟