توافق اداره برق فرانسه بر سر مبلغ خسارات پرداختی در صورت بستن پیش از موعد قرارداد «فسنهایم»

توافق اداره برق فرانسه بر سر مبلغ خسارات پرداختی در صورت بستن پیش از موعد قرارداد «فسنهایم»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شورای اداری شرکت برق و گاز فرانسه، «او د اف» روز سه شنبه بر سر مبلغ پرداختی برای جبران خسارات وارده به این گروه انرژی در صورت بستن پیش از موعد نیروگاه اتمی «فسنهایم» در مرز این کشور با آلمان و سوئیس م

آگهی

شورای اداری شرکت برق و گاز فرانسه، «او د اف» روز سه شنبه بر سر مبلغ پرداختی برای جبران خسارات وارده به این گروه انرژی در صورت بستن پیش از موعد نیروگاه اتمی «فسنهایم» در مرز این کشور با آلمان و سوئیس موافقت کرد.

طبق توافق داخلی صورت گرفته، مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است که در صورت بسته شدن این نیروگاه به گروه انرژی «او د اف» پرداخت شود. شش اتحادیۀ کارکنان او د اف با این توافق مخالفت کرده اند و به گفتۀ مسئولان این اتحادیه ها، بستن این نیروگاه اتمی موجب بیکاری بیش از دو هزار نفر خواهد شد.

دولت فرانسه هنوز هیچ موضع گیری در این باره نداشته اما سگولن روآیال، وزیر محیط زیست این کشور گفته است خواسته های او د اف را بررسی می کند.

این نیروگاه اتمی از سال ۱۹۷۷ فعالیت خود را آغاز کرده و یکی از قدیمی ترین نیروگاههای اتمی در فرانسه است. ادامۀ فعالیت این نیروگاه اتمی مخالفت هایی را در داخل کشور و همچنین از سوی آلمان و سوئیس برانگیخته است.

ژان برنار لوی، مدیر اجرایی شرکت برق و گاز فرانسه در این باره به خبرنگاران گفت: « تعطیلی نیروگاه اتمی فسنهایم زمان زیادی خواهد برد و به مرور طی چند سال انجام خواهد شد. آنچه که قطعی است تضمین اشتغال کارکنان او د اف در این مدت است و دولت نیز هیاتی را بمنظور دادن زندگی دوباره به سایت فسنهایم بویژه در زمینۀ انتقال تشکیل داده است.»

صلح سبز یکی از مخالفان اصلی ادامۀ فعالیت قدیمی ترین نیروگاه فرانسه است. سیریل کورمیه، سخنگوی صلح سبز می گوید: « راکتورهای اتمی فرانسه کهنه هستند و باید به دلایل ایمنی بسته شوند. در این میان او د اف باید خود و کارکنانش را برای تولید انرژی پایدار آماده کند.»

توقف فعالیت نیروگاه اتمی فسنهایم یکی از وعده های ریاست جمهوری فرانسوآ اولاند بود و در مرکز مناظره ها و کارزار انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری برای ۲۰۱۷ در این کشور نیز قرار دارد. فرانسوآ فیون، نامزد راست های میانۀ فرانسه برای این انتخابات پیش از این اعلام کرده است این نیروگاه را تعطیل نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند

دیدار رافائل گروسی با پوتین در سوچی؛ وضعیت بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا «متزلزل» است