مناقشات تجاری ترامپ، فرصتی اقتصادی برای آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Pooneh Irani
مناقشات تجاری ترامپ، فرصتی اقتصادی برای آلمان

آلمان می گوید خروج ایالات متحده آمریکا از پیمان تجاری ترانس پاسیفیک (تی پی پی) به نفع این کشور است.

زیگمار گابریل معاون صدراعظم آلمان که در واکنش به دستور روز دوشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از این پیمان تجاری صحبت می کرد، گفت: «طبیعتا وقتی رئیس جمهوری آمریکا مناقشه ای تجاری را آغاز می کند، من آن را جنگ تجاری با کشورهای آسیایی و چین نمی نامم. البته ما می خواهیم اروپا در این زمینه توصیه خوبی داشته باشد… ما هیچ منفعتی در مناقشه تجاری نخواهیم داشت، در مقابل، ما شرکای منصف می خواهیم… ما باید از فرصت ها و درهای جدیدی که باز می شوند استفاده کنیم.»

آقای گابریل پیشتر از تصمیم دونالد ترامپ برای افزایش ۳۵ درصدی تعرفه واردات خودرو به آمریکا، از جمله خودروهای آلمانی انتقاد کرده و گفته بود به جای این کار آمریکا نیاز به ساخت خودروهای بهتر دارد.

پیش تر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اظهار امیدواری کرد که ایالات متحده که خود عامل تشکیل این پیمان بوده است به تی پی پی باز گردد. استرالیا نیز ادعا کرده است که جای خالی آمریکا در این پیمان را چین می تواند پرکند.

پیمان تجارت ترانس پاسیفیک، بین آمریکا و دوازده کشور دیگر در منطقه آسیا – اقیانوسیه در فوریه سال ۲۰۱۶ و با هدف کاهش نفوذ اقتصادی چین به امضا رسید.