Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پنجمین روز حادثه ریزش پلاسکو؛ کشف چهار جسد دیگر، آتش همچنان زبانه می کشد

پنجمین روز حادثه ریزش پلاسکو؛ کشف چهار جسد دیگر، آتش همچنان زبانه می کشد
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا به گزارش سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو، در اولین ساعات بامداد دوشنبه ۴ بهمن ماه جسد چهار نفر دیگر از زیر آوارها کشف شده که شهروندان غیر آتش نشان بوده‌اند.

مسعود قادی پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی گفته است که شناسایی ۳ پیکر از این تعداد از روی چهره به دلیل شرایطی که در آن قرار داشتند ناممکن است و برای تعیین هویت آنها نمونه‌گیری لازم است. این چهار جسد در طبقه منهای یک از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

در پنجمین روز حادثه ریزش پلاسکو، دود آتش همچنان از زیر آوارها بیرون می زند و به گفته جلال ملکی سخنگوی ستاد مدیریت بحران، جستجو در طبقه منهای یک با حفر تونل ممکن شده است.

با اینحال او از پایان یافتن عملیات جستجو در بخش شرقی ساختمان و ادامه جستجوها برای یافتن احتمالی پیکر دیگر قربانیان حادثه خبر داد. آقای ملکی افزوده که چنانچه دسترسی به طبقات پایین از طریق حفر تونل و کانال مقدور نشود این کار با برداشت آوارها انجام خواهد شد.

آمار دقیقی از محبوس شدگان زیر آوارها وجود ندارد و احتمال می رود اجساد بیشتری از شهروندان غیر آتش‌نشان کشف شود. در عین حال از ۱۳ آتش نشان دیگر که مفقود اعلام شده اند هنوز اثری در دست نیست.

حسن روحانی رپیس جمهوری ایران دستور داده تا کمیته ویژه ای به بررسی عوامل و جوانب مختلف این حادثه بپردازد. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، طبق تصمیم جلسه یکشنبه شب هیات وزیران، قرار است وزرای کشور و اقتصاد و مسئولان بنیاد مستضعفان، اتاق اصناف و شهرداری وظایف این کمیته را برعهده گیرند. اولین جلسه این کمیته بامداد روز دوشنبه برگزار شده است.

وزیر کشور همچنین روز دوشنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که در برخی شهرها مانند تبریز با برگزار کنندگان تجمعاتی برای یادبود آتش نشانان شهید برخورد شده، آیا چنین تجمعاتی غیر قانونی است یا خیر؟ تصریح کرد: «چنین تجمعاتی غیر قانونی نیست؛ البته برگزاری هر نوع تجمعی باید با مجوز باشد و لازم است مجوز چنین تجمعاتی صادر شود اما اگر قرار باشد در هر مکانی و در هر محلی تجمع شود این کار مشکلاتی را برای ارائه خدمات عمومی ترافیک به وجود می‌آورد و ممکن است مسائل انتظامی در پی داشته باشد.»

همزمان، نگرانی عمومی از فرسودگی بافت شهری بخش بزرگی از تهران و خطر تکرار حوادث شبیه ریزش پلاسکو برای بسیاری از ساختمان‌ها، پاساژها و مجتمع‌های تجاری و مسکونی افزایش یافته است.

ضعف نظارت کارشناسانه بر ساختمان سازی در کشور، فقدان قوانین و ضوابط کافی و نامشخص بودن نقش و وظایف نهادهای مسئول، اختیارات محدود سازمان های آتش نشانی برای کنترل ایمنی ساختمان ها و کمبود شدید تجهیزات فنی آنها و سرانجام فقدان یک نظام فراگیر تامین اجتماعی و جبران خسارت در مقابله با پی‌آمدهای بحران هایی این چنین، از جمله نگرانی هایی است که این روزها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مورد بحث است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فاجعه‌بارترین سوانح فروریختن پل در ایالات متحده بر اثر برخورد کشتی‌‌ها

پلی در شهر پاتراس یونان فرو ریخت و قربانی گرفت

تصاویری از ریزش یک روگذر در فیلادلفیا؛ مقامات آمریکایی در حال بررسی دلیل حادثه هستند