مذاکرات دولت و مخالفان سوریه در قزاقستان با جنگ لفظی آغاز شد

مذاکرات دولت و مخالفان سوریه در قزاقستان با جنگ لفظی آغاز شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نمایندگان دولت و مخالفان درگیر در جنگ داخلی سوریه برای اولین بار در آستانه، پایتخت قزاقستان، هر چند به طور غیرمستقیم اما دور یک میز و با هدف تضمین آتش بس شکننده ای که به راه حلی سیاسی منجر شود، مذاکرا

آگهی

نمایندگان دولت و مخالفان درگیر در جنگ داخلی سوریه برای اولین بار در آستانه، پایتخت قزاقستان، هر چند به طور غیرمستقیم اما دور یک میز و با هدف تضمین آتش بس شکننده ای که به راه حلی سیاسی منجر شود، مذاکرات دو روزه ای را آغاز کرده اند.

در اولین روز این مذاکرات در روز دوشنبه، ۲۳ ژانویه (۴ بهمن)، بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد و رئیس هیئت سوری، اولین جلسه را مثبت ارزیابی کرد.

وی همزمان مخالفان دولت سوریه را «تروریست» نامید و لحن و اظهارات نمایندۀ مخالفان دولت سوریه را «تحریک آمیز، گستاخانه و خارج از چارچوب دیپلماتیک» خواند.

اشاره آقای جعفری به محمد علوش، رئیس دفتر سیاسی جیش الاسلام بود که در مذاکرات ریاست هیئت مخالفان بر عهده اوست. آقای علوش، ارتش سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران را به نقض آتش بس متهم می کند.

اسامه ابوزید، مشاور حقوقی ارتش آزاد سوریه هم نقش روسیه را بعنوان یکی از حامیان مذاکرات در صورتی موفقیت آمیز خواند که مسکو بتواند رعایت و حفظ آتش بس را به متحدانش از جمله رژیم سوریه و ایران بقبولاند.

گروه اسلامگرای افراطی داعش و گروه جبهه النصره وابسته به القاعده جزو مذاکره کنندگان نیستند و به آستانه دعوت نشده اند.

این مذاکرات در حالی برگزار می شود که نبرد در شهر تحت محاصره دیرالزور بین ارتش سوریه و داعشی ها همچنان ادامه دارد. ارتش سوریه در تلاش است تا ارتباط دیرالزور با نیروهای محاصره شده در فرودگاه این شهر را از طریق تصرف و کنترل قبرستان شهر، دوباره برقرار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بشار اسد: بمباران نواحی شرق حلب توجیه پذیر بود

قطعنامه آتش بس سوریه؛ حمایت شورای امنیت از ابتکار ترکیه و روسیه

آتش بس در سوریه آغاز شد