افشاگران؛ خائن یا دلاور؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افشاگران؛ خائن یا دلاور؟

گزارش تفصیلی

از مجسمه های ادوارد اسنودن، جولیان آسانژ و چلسی منینگ با هدف تشویق شهروندان برای بیان آزادانه اندیشه در سال ۲۰۱۵ در شهر برلین آلمان پرده برداری شد. از آن زمان این آثار در چندین شهر اروپایی دیگر به نمایش در آمده اند. بسیاری این سه نفر را خائن و بسیاری نیز آنها را دلاور می دانند.

در این میان، چلسی منینگ تنها فردی است که زندانی شده است. او که ۲۹ ساله است و تغییر جنسیت داده، در سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان تحلیلگر اطلاعاتی در عراق خدمت کرد و در سال ۲۰۱۰ دستگیر شد.

دادگاه وی در سال ۲۰۱۳ برگزار شد. چلسی منینگ بدلیل در اختیار قرار دادن اطلاعات محرمانه به سایت افشاگر ویکی لیکس به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

وی در سال گذشته دو بار در ماههای ژوییه و اکتبر اقدام به خودکشی کرد. پیش تر بسیاری از نهادها و افراد، از جمله ادوارد اسنودن از باراک اوباما درخواست بخشش و آزادی او را کرده بودند.

در میان اسناد چلسی منینگ که ویکی لیکس آنها را منتشر کرده فیلم کوتاه ویدئویی وجود داشت. در این فیلم هلیکوپتری متعلق به ارتش آمریکا نشان داده می شد که نیروهای نظامی از داخل آن بسوی شهروندان عراق شلیک می کردند و آنها را می کشتند.

جولیان آسانژ پایه گذار سایت ویکی لیکس اکنون در سفارت اکوادور در لندن بسر می برد. خروج وی از سفارت این کشور خطر استرداد وی به آمریکا را به همراه خواهد داشت. مخالفان آقای آسانژ او را به استفاده تبلیغاتی از اطلاعات محکوم می کنند و طرفداران وی او را به دلیل بر ملا کردن فساد پنهان نیروهای آمریکایی می ستایند.

آقای آسانژ درباره اهمیت اسناد منتشر شده گفته بود: «نزدیک ۱۵ هزار نفر شهروند عراقی بدنبال خشونتها کشته شده اند. در اینباره هیچ سند یا اطلاعاتی تا پیش از این وجود نداشت.»

ادوارد اسنودن همانند جولیان آسانژ مجبور به زندگی در تبعید شده است. وی بدنبال انتشار اطلاعاتی درباره شنود گسترده تلفن و جاسوسی اینترنت توسط سازمان امنیت ملی آمریکا، به روسیه گریخت.

آقای اسنودن درباره لزوم اطلاع رسانی به مردم گفته بود: «اگر نتوانیم سیاستها و برنامه های دولتمان را درک کنیم، نمی توانیم درباره موافقت با آنها اظهارنظری کنیم.»

از آغاز افشاگریهای سالهای گذشته، کنگره آمریکا قانون اصلاح سازمان امنیت ملی را تصویب کرد. آقای اوباما نیز در نحوه عملکرد سازمان امنیت ملی آمریکا تغییراتی را اعمال کرد. در همین حال شرکتهای تکنولوژی تلاش می کنند تا با بهبود بخشیدن در تولیدات خود از داده های کاربران اینترنتی محافظت کنند.