جولیان آسانژ: در صورت ضمانت حقوقم حاضرم به آمریکا مسترد شوم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جولیان آسانژ: در صورت ضمانت حقوقم حاضرم به آمریکا مسترد شوم

جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس در پی کاهش مجازات چلسی منینگ از سوی باراک اوباما گفته است، در صورتی که حقوقش ضمانت شود، حاضر است خود را تسلیم مقام های آمریکایی کند.

آقای آسانژ که از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته از سوی مقام های سوئد در ارتباط با اتهام تعرض جنسی تحت پیگرد است.

چلسی منینگ، سرباز سابق ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۳ به خاطر انتشار مکاتبات دیپلماتیک به سایت افشاگر ویکی لیکس به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

براساس حکم مجازات اولیه، او باید سال ۲۰۴۵ آزاد می شد اما با دستور باراک اوباما زمان مجازاتش کاهش یافته و روز ۱۷ مه آزاد خواهد شد.

در پی اعلام این خبر ادوارد اسنودن، کارمند سابق نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در پیامی در صفحه توییترش از باراک اوباما بابت این اقدام تشکر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه از تمدید سه ساله اقامت ادوارد اسنودن در این کشور خبر داد و افزود: حتی در صورت بهبود روابط میان کرملین و واشنگتن در دولت دونالد ترامپ، این کارمند سابق نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا به این کشور مسترد نخواهد شد.

ماریا زاخاروف این خبر را روی صفحه فیسبوکش و در پاسخ به مطلبی مبنی بر استرداد اسنودن در دولت بعدی آمریکا نوشته است. مطلبی که از مایکل مورل، معاون سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا مطرح شده بود.

آقای مورل در ستونی در وبسایت The Cipher Brief نوشته بود که استرداد اسنودن می تواند “بهترین هدیه مراسم تحلیف” از سوی روسیه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا باشد.