Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اختلاف نظر ایران و روسیه بر سر شرکت آمریکا و گروه های مسلح مخالف در نشست آستانه

اختلاف نظر ایران و روسیه بر سر شرکت آمریکا و گروه های مسلح مخالف در نشست آستانه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت یا عدم شرکت آمریکا در نشست آستانه، پایتخت قزاقستان، که قرار است در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه (۲۳ و ۲۴ ژانویه) و برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه برگزار شود، از جمله مسائلی است که بین ایران و روسیه بر سر آن اختلاف است.

در حالی که محمد جواد ظریف روز سه شنبه به صراحت گفت که ایران مخالفت حضور آمریکا در نشست آستانه است، روز چهارشنبه ۲۹ دیماه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که «احتمال دعوت کشور میزبان از آمریکا به عنوان ناظر در اجلاس وجود دارد.»

نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی در عین حال تاکید کرد که : «هیچ دلیلی برای مشارکت آمریکا در مدیریت، راهبری و هدایت ابتکارات سیاسی جاری در بحران سوریه وجود نداشته و ایفای نقش این کشور در اجلاس آستانه نیز کاملا منتفی است.»

اما سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری از قصد مسکو برای دعوت از نمایندگان دولت جدید واشنگتن به حضور در مذاکرات آستانه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که دولت ترامپ پیشنهاد حضور در این مذاکرات را بپذیرد. او از مذاکرات به عنوان نخستین فرصت برای صحبت پیرامون مبارزه موثر علیه تروریسم در سوریه یاد کرد.

آقای ظریف روز سه شنبه ضمن مخالفت با شرکت آمریکا در نشست آستانه اضافه کرد که «ما دعوتی از آمریکا نکرده ایم» و اکنون آقای شمخانی ضمن محتمل دانستن شرکت آمریکا به عنوان ناظر، می گوید که «هیچ گونه دعوت مشترکی برای حضور این کشور از سوی سه کشور مبتکر برگزاری اجلاس انجام نشده است و آمریکا در مدیریت و جمع بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت.»

در عین حال به نظر می رسد شرکت عربستان سعودی و قطر در مذاکرات صلح سوریه نیز از جمله مسائلی است که هنوز نظر واحدی در مورد آن وجود ندارد. به گزارش رویترز، روز چهارشنبه تلویزیون المیادین به نقل از فیصل مقداد، قائم مقام وزیر خارجه سوریه گفت: «چنانچه قطر و عربستان سعودی حمایت خود از تروریسم را متوقف کنند، ما شرکت این دو کشور در مذاکرات سوریه را مورد بحث قرار خواهیم داد.»

مسئله دیگری که با تفاوت نظر ایران و روسیه روبروست، چگونگی شرکت گروه های مسلح مخالف حکومت بشار اسد در نشست آستانه است.

علی شمخانی در سخنان روز چهارشنبه خود یادآور شد که «تنها مسلحینی که توافق آتش بس را امضاء کرده و تعهد خود را به گفت وگوهای سوری-سوری اعلام کرده اند به همراه نماینده سازمان ملل متحد در اجلاس آستانه دعوت شده اند.» در حالی که سرگئی لاوروف روز سه شنبه تاکید کرد که گروه های مسلحی که توافق آتش بس را امضا نکرده اما اکنون موافقت خود با آن را اعلام می دارند نیز باید بتوانند در مذاکرات شرکت کنند. او اضافه کرد که ما تا کنون درخواست چند گروه مسلح موافق آتش بس برای شرکت در مذاکرات را دریافت کرده ایم.

نشست آستانه ۴ بهمن ماه به میزبانی دولت قزاقستان آغاز می شود و در آن نمایندگان دولت بشار اسد و گروه های مسلح موافق آتش بس و نیز هیئت های نمایندگی ایران، روسیه و ترکیه و نماینده ویژه سازمان ملل متحد به عنوان مدیران و ناظران اجلاس شرکت خواهند کرد. شرکت احتمالی آمریکا، عربستان سعودی و قطر هنوز مورد بحث است. قرار است در صورت موافقت همه طرف های شرکت کننده، روز ۲۰ بهمن ماه نیز نشستی در ژنو با هدف ادامه گفتگوها برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند