واکنش رهبران اروپا به انتقادهای دونالد ترامپ از اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش رهبران اروپا به انتقادهای دونالد ترامپ از اتحادیه اروپا

انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از «اتحادیه اروپا»، «ناتو» و «سیاست مهاجرتی آلمان» واکنش رهبران اروپا را برانگیخت.

ترامپ در مصاحبه با نشریه بریتانیایی تایمز لندن و نشریه آلمانی بیلد ضمن تمجید از «برکسیت» آن را واکنش رای دهندگان به «سیاست های سنتی» و مقاومت در برابر آن خوانده و گفته بود دیگر کشورها دنباله روی بریتانیا خواهند شد. بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم با ابراز خشنودی از این اظهارات گفت: «شنیدن تمایل ایالات متحده آمریکا به برقراری تجارت آزاد با ما از زبان رئیس جمهور منتخب ترامپ خبر خوبی است. مذاکره بر سر این موضوع آشکارا به نفع هر دو طرف هست و بدون تردید چنین خواسته ای عملی خواهد شد.»

دونالد ترامپ در این مصاحبه سیاست مهاجرتی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را «اشتباهی فاجعه بار» خوانده بود. خانم مرکل در واکنش به این اظهارات با تاکید بر اینکه «سرنوشت اروپا در دستان خودش است»، خطاب به رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفت: «ما اروپایی ها سرنوشتمان را خودمان را رقم می زنیم. من به تلاشم برای ادامه همکاری موثر میان ۲۷ عضو اتحادیه ادامه می دهم.»

ژان مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه نیز بهترین پاسخ به مصاحبه دونالد ترامپ را «وحدت و همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا» خوانده است.