دیدار جو بایدن از کی یف و تاکید بر حمایت آمریکا از اوکراین و ادامه تحریم ها علیه روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار جو بایدن از کی یف و تاکید بر حمایت آمریکا از اوکراین و ادامه تحریم ها علیه روسیه

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا با پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرد. هدف از این دیدار آنهم درست چند روز مانده به آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعلام حمایت واشنگتن از کی یف عنوان شده است.

جو بایدن در جریان این دیدار یک روزه از کی يف ضمن تاکید بر روابط عمیق آمریکا و اوکراین خواستار تدوام تحریم ها علیه روسیه در دوران ترامپ شد و گفت: «به همراه شرکایمان در اروپا و گروه هفت به روشنی بر این موضوع تاکید کرده ایم تا زمانی که روسیه بطور کامل به تعهدات خود در توافقنامه مینسک پایبند نباشد تحریم ها علیه این کشور ادامه پیدا می کند. تحریم های مرتبط با کریمه هم تا زمانی که روسیه کنترل کامل این شبه جزیره را به مردم اوکراین واگذار نکند برقرار خواهد بود.»

پس از چند ماه درگیری خونین میان ارتش اوکراین و جدایی طلبان وابسته به روسیه در شرق کشور که نزدیک به ده هزار کشته برجای گذاشت، در اوایل سپتامبر ۲۰۱۴ طرفین بر سر توقف درگیری ها و برقراری آتش بس به توافق رسیدند. این آتش بس شکننده بارها نقض شده از جمله آخرین بار در اواخر دسامبر بود که میان طرفین درگیری هایی بوقوع پیوست و در پی آن هر یک دیگری را به نقض آتش بس متهم کرد.